![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Стефановић: Београд не учествује у довођењу миграната на границу са Хрватском
![Небојша Стефановић (Фото:http:nebojsastefanovic.rs) Небојша Стефановић (Фото:http:nebojsastefanovic.rs) -](../_FOTO/nwz/0913/091340.jpg)
Он је навео да је око 100 миграната, који су претходних дана били на државној граници са Хрватском, без примјене силе и након вишечасовних преговора, враћено аутобусима у центре у Србији у којима су боравили.
Стефановић је на сједници скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове рекао да је Хрватска обавијестила ЕУ да је Србија учествовала у довођењу миграната на државну границу са Хрватском и да спрема долазак нових 600 миграната, што је нетачно.
Он је навео да Србија двије године преговара са Хрватском о мјешовитим патролама на граници, што је сада и услов за Хрватску да би могла да приступи "шенгенској зони".
Стефановић је изразио очекивање да ће Хрватска ускоро пристати на формирање мјешовитих патрола, што ће олакшати и спустити све тензије на државној граници Србије.
Он је напоменуо да је стотињак миграната прије неколико дана кренуло ка граници са Хрватском, јер су добили информације да ће Хрватска отворити границе ако их буде више на граници, али то се није догодило.
Истакао је да су Комесаријат за избјеглице и миграције и МУП Србије покушали да их одговоре од одласка на границу са Хрватском, увјеравајући их да то неће имати никаквог ефекта, него ће само довести до њиховог гомилања на граници.
"Нису желели да послушају и наишли су на кордон хрватске полиције", рекао је Стефановић.
Он истиче да су Комесаријат и МУП били у сталној комуникацији са Хрватском и ЕУ.
"Не стоји да Србија има било какву злу намеру, не злоупотребљавамо присуство миграната код нас. Не желимо да их физички спречавамо и примењујемо силу као што ни до сада то нисмо чинили", каже Стефановић.
Он је додао да остаје питање и за Хрватску и за ЕУ да ли примјењују систем азила на својој територији и да ли мигрантима омогућавају да затраже азил ако се нађу на њиховој територији.
Подсјетио је да приликом повратка миграната у земљу из које су ушли на територију друге државе мора да се примењује систем реадмисије.
"Није правни начин да полиција потисне мигранте са своје територије", рекао је Стефановић.
Он је додао да је број тражилаца азила у Србији смањен за 70 одсто, те да мали број миграната заиста затражи азил у Србији.
Извор: СРНА