latinica  ћирилица
28/11/2017 |  16:22 ⇒ 20:15 | Аутор: РТРС

Почели радови на првој дионици пруге Београд-Будимпешта (ВИДЕО)

Премијер Србије Ана Брнабић изјавила је на почетку радова на модернизацији и реконструкцији пруге Београд–Будимпешта, којом ће се возови кретати брзином од 200 километара на час, да је ово први пројекат Кине и ЕУ који се ради преко Србије, чији грађани треба да буду поносни због тога.
Почели радови на првој дионици пруге Београд-Будимпешта - Фото: РТРС
Почели радови на првој дионици пруге Београд-БудимпештаФото: РТРС

Брзином од 200 киломатара на сат, путоваће се возовима од Београда до Будимпеште. Радови на највреднијем појединачном пројекту у историји Србије, модернизацији пруге до престонице Мађарске, свечано су почели! Када буду завршени, Србију ће поставити на свјетску жељезничку мапу, јер ће постати дио пројекта “ Један појас - један пут”.

Умјесто 70, кроз Србију ће се путовати 200 киломатара на сат. Умјесто за осам, до Будимпеште ће се од Београда стизати за мање од три сата. Ремонтом старог и додавањем још једног колосијека, Србија ће коначно добити своју прву брзу пругу.

"Пројекат модернизације пруге Београд - Будимпешта показује још једном како се паметно стратешки развија Србија. Зато што смо кренули у брзу изградњу коридора 10 и 11. Тиме се Србија коначно етаблира као централно сједиште овог дијела Европе", рекла је премијерка Србије Ана Брнабић.

Извођач радова, компанија Чајна реилвејз интернешнал, послала је, кажу, тим са најбогатијим искуством. Ремонт ће, ипак, потрајати шест година, а коштаће око двије милијарде долара.

У овом тренутку, просјечна брзина возова у Србији је 35 киломатара на сат, а у пруге се није улагало посљедњих 30 година. Пројекат “Колосијек будућности“, у великом стилу поставиће Србију као централно транспортно чвориште овог дијела Европе.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Зорана Михајловић истакла је да је данашњи дан важан за Србију и за највећи глобални пројекат "Један појас", као и за српско-кинеске односе.

"Ово је највећи пројекат у Европи по вриједности, а у Србији највећи појединачни по вриједности. Србија је данас постала диео највећег свјетског регионалног пројекта 'Један појас, један пут' и ми смо на то поносни", рекла је Михајловићева.

Директор инфраструктуре "Железница Србије" Мирољуб Јевтић навео је да ће ова дионица дијелом имати четири колосијека, што ће бити прва таква пруга у Србији, а њом ће се путнички возови кретати брзином од 200 километара на час, а теретни брзином од 120 километара на час.

Српски возови најприје ће протутњати дионицом до Старе Пазове, која ће бити завршена за три године.

Умјесто прелаза биће систем надвожњака и подвожњака, увешће се кабинска сигнализација и сва инфраструктура, с којом ће се моћи рећи да све што има Европа има и Србија, кажу у Жељезницама Србије.