Како ће изгледати аутопут Београд-Сарајево
Идеја за тај ауто-пут стара је неколико деценија, а његова траса повезала би Пожегу и Ужице преко Котромана са Сарајевом, и била би логичан наставак и крак Коридора 11, који полази од Београда ка Црној Гори и Санџаку.
У Саобраћајном институту Цип направљен је генерални пројекат ауто-пута којим ће бити повезани Пожега и Ужице.
Даља траса иде ка Републици Српској, али не постојећим путем, већ, због захтјева еколога, заобилази национални парк Мокра Гора.
Ауто-пут ће имати две возне и једну зауставну траку. Пројектанти кажу да ће део ауто-пута кроз Србију бити најтежи за изградњу, па ће 60 километра коштати чак 760 милиона евра.
"Овај ауто-пут дугачак је 60, 65 километара и на овој траси имамо 62 моста и 22 тунела", каже Драгослав Драгићевић, одговорни пројектант Ципа.
У Ципу кажу да је Турска заинтересована за изградњу не само путева у Србији, већ и жељезница.
Због великог прилива робе са Блиског истока и све већих ограничења еколога у камионском транспорту, Турска тражи да се и жељезнички правац Ниш-Димтровград-Бугарска-Турска што прије обнови и прилагоди већим брзинама.
"Ради с о двоколосјечној прузи брзине до 200 километара на час. Овај пружни правац радиће се без укрштања са путевима, ништа неће ометати саобраћај, и ова пруга биће довољна за наредних 50 година за Србију", истиче директор Ципа Милутин Игњатовић.
За пругу кроз Србију поред Турака заинтресовани су и Кинези јер им је то најбржа копенена веза ка Европи из претоварних лука на југу. Турска жели да пруга буде што прије готова и спремна је да финансира тај пројекат.
Извор: РТС