Поред природних ресурса и фабрика на увоз воде потрошено 133 милиона КМ (ВИДЕО)
Увоз јесте смањен у односу на раније године, али вода из увоза и даље доминира рафовима наших трговина.
Зашто нам је слађа вода из увоза, када смо по водном богатству први у региону?
Када је 2008. године почела са радом, фабрика воде Круна из Мркоњић Града била је лидер по обиму производње у БиХ, а једно вријеме и највећи извозник.
У подизање фабрике и најсавременију опрему уложено је десет милиона марака. Али Круна више не запошљава 21 радника, него шест, а ни они не раде сваки дан.
- Данас је све ово у минималном обиму. Присутни смо са неколико производа у неким домаћим маркетима, тражимо тржишта за извоз, истиче Давор Дамјановић, директор Воде "Круна".
Са капацитетом од 100 милиона литара годишње, "Круна" би могла да задовољи домаће потребе и да извози. Међутим, данас се планира тек повратак на домаће рафове.
- План је да полако то развијамо и вратимо се у оној мјери у којој смо и прије били па и већој, али једним обрнутим редосљедом, са мање производа, па да ширимо, појашњава Дамјановић.
"Витинка" из Козлука послује од 1974. године и добитница је бројних награда за квалитет. За огромну разлику између увоза и извоза воде у БиХ, сматрају, можемо да захвалимо само себи.
ТО 6 МИРКО САВИЋ, директор маркетинга Витинка ад Козлук
- Сматрам да је разлог томе недовољна едукација домаћих потрошача, њихова перцепција о томе како је страно квалитетније, што у већини случајева није тачно, истиче Мирко Савић, директор маркетинга "Витинка" ад Козлук.
БиХ је, према подацима Спољнотрговинске коморе у 2016. години увезла воде у вриједности од око 133 милиона марака. Из наших пунионица на друга тржишта отишло је мршавих 36 милиона.
2015. године ови подаци били су још гори, па смо на туђу воду тада потрошили невјероватних 240 милиона марака, а извезли тек 58.
- Да не купујемо ту воду, сигурно не би била овако драстична разлика, јер БиХ је међу првим у Европи по богатству воде, каже Белма Хасић из Спољнотрговинске коморе БиХ.
Препознатљивост и добра реклама обично нас опредијеле за куповину одређеног бренда. А то је оно што наши произвођачи тек граде.
- Произвођачи наводе да би им лакше било да БиХ ступа у билатералне односе са појединим земљама ЕУ, како би имали несметан извоз воде на тржиште ЕУ и оно што је јако битно је помоћ државе по питању улагања у маркетинг, додаје Хасићева.
Са готово девет и по хиљада кубних метара воде за пиће по глави становника БиХ је, према истраживањима Свјетске банке, прва у региону и седма у Европи. Само овај податак требало би да значи више од сваке поруке којом обилују боце из увоза.
Јер за мршаве резултате фирми које послују на нашем простору и запошљавају наше раднике није крив нико него потрошачи, сваки пут када умјесто воде из БиХ купе ону из увоза.