Иванић против страних судија; Благојевић: Постојао је механизам (ВИДЕО)
Иванић се пожалио на, како каже, некоректно извјештавање РТРС и избор саговорника за ову тему. У објављеном прилогу пренијели смо став Младена Иванића, али и мишљење професора уставног Милана Благојевића да је српски члан Предсједништва пропустио прилику да стављањем на дневни ред именовања новог судије, затражи заштиту виталног националног интереса у Народној скупштини Републике Српске, чији став не би могао да игнорише предсједник Европског суда за људска права. Овај став Благојевић је поновио и данас.
Српски члан Предсједништва сазвао је ванредну конференцију за новинаре како би рекао оно што смо и раније објавили, да се према бх. уставу Предсједништво консултује приликом именовања страних судија. Истиче подршку Драгана Човића да именовање не стави на дневни ред сједнице што је максимум у овом тренутку.
- Консултације нису обавезне, с обзиром на мој став да не треба да буде страних судија уопште у Уставном суду БиХ. Ја сам био против тога, Предсједништво уопште о томе разговора, јер шта год да смо закључили не би промијенили став предсједника Суда у Стразбуру - реако је Иванић.
Професор уставног права Милан Благојевић није сагласан с Иванићем да су консултације необавезне. Напротив, сматра да предсједник Европског суда за људска права, ако хоће да поштује Устав мора да их обави. У супротоном, повређен је члан 6 Устава БиХ.
- А када се обрати за консултације Предсједништву БиХ, то подразумијева да Предсједништво изнесе свој став о кандидату кога предлаже предсједник Европског суда за људска права - каже Благојевић.
Односи БиХ према Европском суду за људска права нису ништа друго до вођење спољне политике и у тим ситуацијама не може бити прегласавања у Предсједништву - прецизира Благојевић, наводећи да је ту била прилика да српски члан Предсједништва затражи заштиту виталног националног интереса у НСРС која би, без сумње подржала став против именовања страног судије.
- Дакле, ако се усуди предсједник Европског суда да то игнорише и нихилистички поступи према ставу половине једне државе, онда не само да себе делигитимише, већ и ЕБВ. То је маханизам на којем је Република Српска требала инсистирати - рекао је Благојевић.
Иванић је поновио је да нема напретка БиХ на евопском путу док год је присутан ОХР и страни фактори у домаћим институцијама и да су ставови које је чуо у Бриселу.