latinica  ћирилица
26/12/2016 |  17:23 ⇒ 18:53 | Аутор: РТРС

Влада Српске: У наредне двије године уговорене инвестиције од 1,1 милијарду КМ

Влада Републике Српске утврдила је данас Приједлог програма јавних инвестиција Српске за период 2017-2019. година, према коме су у наредне двије године уговорене инвестиције од 1.155.400.000 КМ.
Влада Републике Српске - сједница - Фото: СРНА
Влада Републике Српске - сједницаФото: СРНА

Према овом програму, као приоритетне потребе исказане су додатне инвестиције од 6,7 милијарди КМ за које нису обезбијеђени извори финансирања, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе са јавношћу.

Анализа секторске структуре капиталних инвестиција у периоду 2017-2019. година, према ресорној надлежности за пројекте, показује да су и даље највеће инвестиције у енергетику и саобраћајну инфраструктуру, те секторе пољопривреде и водопривреде, здравства и избјеглица и расељених лица.

Планирана улагања у ове секторе износе 89,83 одсто укупних планираних улагања у периоду 2017-2019. година.

Највеће учешће у финансирању уговорених инвестиционих пројеката имају ино средства у износу од 915,6 милиона КМ или 79,25 одсто, од чега углавном кредити у износу од 855,4 милиона КМ и мањим дијелом грантови у износу од 60,2 милиона КМ, док домаћа средства по свим основама учествују са 239,8 милиона КМ или 20,75 одсто.

Од приоритетних инвестиција без обезбијеђених извора финансирања најзахтјевнији су пројекти из области индустрије и енергетике и то углавном енергетике у износу од 3,7 милијарди КМ или 55,54 одсто и саобраћајне инфраструктуре у износу од 2,7 милијарди КМ или 40,02 одсто.

Влада Републике Српске утврдила је данас Нацрт закона о вјештацима

Овим законом уређују се услови за обављање вјештачења, поступак именовања и разрјешења вјештака, поступак уписа и брисања правних субјеката, као и права и обавезе лица која обављају вјештачење.

Закон о вјештацима Републике Српске у примјени је од 2005. године, а измјене и допуне овог закона услиједиле су 2008. године.

Током примјене Закона уочене су бројне неправилности, као и непрецизна законска рјешења која су доводила до отежане примјене у пракси.

С тим у вези, указала се потреба да се прецизније дефинишу области вјештачења, прецизирају општи и посебни услови за именовање вјештака, дефинишу права и обавезе вјештака, као и принцип утврђивања одговорности и надзора над радом вјештака, да би се омогућила досљедна примјена наведених одредаба у пракси.

С обзиром на то да би поновне измјене и допуне, укључујући и измјене и допуне из 2008. године, обухватиле више од половине текста Закона, обрађивач Закона опредијелио се за припрему и израду текста новог закона о вјештацима Републике Српске, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе са јавношћу.

Влада Републике Српске усвојила је на данашњој сједници извјештај о реализацији Акционог плана Републике Српске за кориштење обновљивих извора енергије за 2016. годину.

Министарство индустрије, енергетике и рударства задужено је да достави Министарству спољне трговине и економских односа БиХ извјештај о реализацији Акционог плана Републике Српске за кориштење обновљивих извора енергије за 2016. годину ради припреме првог редовног извјештаја о напретку реализације Акционог плана за кориштење обновљивих извора БиХ и извјештавања Енергетске заједнице у складу са Директивом о обновљивим изворима 2009/28/Е3.

Влада је дала сагласности на приједлог плана и програма рада Фонда за пензијско и инвалидско осигурање Републике Српске за 2017. годину.

Влада Републике Српске донијела је одлуку о исплати финансијских средства неразвијеним и изразито неразвијеним јединицама локалне самоуправе, у укупном износу од 500.000 КМ.

Општини Братунац, као једној од неразвијених општина, биће исплаћено 16.100 КМ, Власеници 16.200 КМ, Доњем Жабару 13.975 КМ, а Костајници 15.125 КМ, саопштено је из Бироа за односе са јавношћу Владе Српске.

На основу одлуке, Љубиње ће добити 14.675 КМ, Невесиње 15.850 КМ, Пелагићево 14.975 КМ, те Петровац 13.475 КМ.

Општини Петрово Влада Републике Српске уплатиће 15.825 КМ, Рибнику 14.100 КМ, Рогатици 14.675 КМ, Хан Пијеску 14.725 КМ, Шамцу 16.125 КМ, те Шипову 14,175 КМ.

Као изразито неразвијене општине наведени су Берковићи којима ће бити исплаћено 14.975 КМ, Вукосавље које ће добити 16.350 КМ, Источни Дрвар 13.150 КМ, Источни Мостар 15.475 КМ, Источни Стари Град 14.950 КМ, као и Језеро којем ће бити уплаћено 16.125 КМ.

У ову категорију јединица локалне самоуправе спадају и Калиновик који ће добити 14.950 КМ, Кнежево 15.475 КМ, Крупа на Уни 15.875 КМ, Купрес 13. 950 КМ, Лопаре 15.200 КМ, Ново Горажде 15.225 КМ, Осмаци 15.600 КМ, Оштра Лука 15.225 КМ, Рудо 15.875 КМ, Сребреница 15.700 КМ, Трново 15.200 КМ, Чајниче 14.725 КМ, те Шековићи којима ће Влада уплатити 15.975 КМ.

Влада Републике Српске утврдила је на данашњој сједници Нацрт кривичног законика Српске

У саопштењу из Владе Републике Српске подсјећа се да је овај закон донесен 2003. године и да је од тада мијењан шест пута, због чега се указала потреба за усклађивањем кривичног законодавства са тренутним тенденцијама у друштву, као и са директивама ЕУ које прописују правила за поједине врсте кривичних дјела.

Према Нацрту кривичног законика Српске, његове одредбе груписане су у општи и посебни дио.

У општем дијелу уведене су нове одредбе о одузимању имовинске користи као специфичне кривичноправне мјере која има посебну функцију у области организованог криминала, одузимању предмета или средстава која су кориштена за извршење кривичног дјела или су за то била намијењена, као и средстава која су настала њиховим вршењем.

"Код кривичног дјела тероризма прописано је и одузимање објеката и других непокретности који су кориштени за обуку и припрему терористичких активности. Осим наведеног, уводи се и могућност извршења казне затвора до једне године и у просторима у којима осуђени станује /кућни затвор/ и нова казна - забрана управљања моторним возилом", наводи се у саопштењу.

Нацртом закона предлаже се и увођење нове мјере безбједности - забрана присуствовања одређеним спортским приредбама, као и успостављање и вођење посебног регистра лица која су правоснажно осуђена за кривична дјела учињена на штету полног интегритета дјетета.

У посебном дијелу, у којем су систематизована кривична дјела и казне, уводе се и нова кривична дјела - генитално сакаћење жена и принудна стерилизација, кривично дјело прогањања, кривично дјело удруживање ради вршења кривичних дјела трговине људима и дјецом и кривично дјело полна уцјена.

Уводе се и кривична дјела задовољење полних страсти пред дјететом, принудно закључење брака, злостављање на раду, крађа електричне енергије или гаса, као и кривично дјело договарање исхода такмичења.

Нацртом кривичног законика Српске прописују се и нова кривична дјела против уставног уређења и безбједности - спречавање борбе против непријатеља, служба у непријатељској војсци, помагање непријатељу, противзаконито формирање паравојних и параполицијских снага.

Прописују се у нова кривична дјела као што су подривање одбрамбене моћи Српске, као и кривична дјела против тероризма, кривична дјела ненамјенско кориштење буџетских средстава и незаконито повлашћивање привредних субјеката.

Уводе се и кривична дјела изазивање нереда, насилничко понашање на спортској приредби или јавном скупу и извршење кривичног дјела у саставу криминалног удружења, кривична дјела угрожавање животне средине непрописним грађењем објеката и постројења, уништење или оштећење заштићених природних вриједности или добара, уништење станишта, противзаконито изношење или уношење строго заштићених биљака, животиња или генетски модификованих организама и угрожавање озонског омотача.

Извор: Срна