latinica  ћирилица
12/11/2016 |  19:43 ⇒ 20:49 | Аутор: РТРС

Постају ли 22 војне локације у Српској власништво Министарства одбране БиХ? (ВИДЕО)

Правобранилаштво БиХ упутило је захтјев за књижење свих перспективних војних локација у Републици Српској, а има их 22, на Министарство одбране БиХ -потврђено је нашој телевизији у бх. Правобранилаштву.

Овај захтјев услиједио је након што је Апелационо одјељење потврдило пресуду Суда БиХ да војна имовина у Хан Пијеску, површине од 11.474 м2, буде укњижена на БиХ.

На покушај отимачине територије Српске, Правобранилаштво Српске одговорило је апелацијом Уставном суду БиХ, од кога тражи да стопира извршење одлуке Суда БиХ у вези са војном имовином у Хан Пијеску док се не оконча ревизија поступка у том случају.

У Министарству правде Српске упозоравају да се таквим захтјевима угрожава територија Српске. Кажу да Суд и Правобранилаштво БиХ, уз подршку високог представника, чине бројне радње на штету Републике Српске.

Незванично сазнајемо да су у подручне јединице РУГИП-а РС већ стигли захтјеви за књижење касарне "Петар Мркоњић" у Мркоњић Граду, "Козара" у Бања Луци, "Билећки борци" у Билећи и касарне "Здравко Челар" у Дервенти на МО БиХ.

Занимљиво да нема захтјева за књижење војне имовине у Хан Пијеску, иако постоји судска одлука.

Правобранилаштво БиХ поступило је по свим захтјевима за укњижавање војне перспективне непокретне имовине, која се налази на списку војне перспективне имовине, наводе у Правобранилаштву БиХ.

- Са оваквим радња угрожена је територија Републике Српске, то се противи члану Устава РС гдје се каже да је територија Српске недјељива и неотуђива, рекао је Никола Ковачевић, савјетник министра правде Републике Српске.

Према Одлуци Предсједништва БиХ на територији Српске су 22, а у ФБиХ 41 перспективна војна локација. Укњижавањем тих локација као својине БиХ, испуњава се услов за НАТО, међутим, Српска то не дозвољава док се не утврде критеријуми за расподјелу цјелокупне државне и војне имовине, донесе Закон и закључи Споразум о расподјели између ентитетских Влада и Савјета министара БиХ.

И високи представник је у свом писму из априла 2010. упозорио Правобранилаштво БиХ да је било какво књижење имовине у корист БиХ правно ништавно без поменутог Закона и Споразума.

- Према томе и тим писмом је високи представник јасно упозорио Правобранилаштво да без ових радњи, закона и Споразума се не може вршити било какво књижење у корист БиХ, нагласио је Ковачевић.

Како нема других аргумената Правобранилаштво БиХ се позива на Споразум о сукцесији, што би значило да војна имовина у Хан Пијеску има исти статус као рецимо амбасада БиХ у Лондону. Ковачевић истиче да Правобранилаштво БиХ гријеши јер је ријеч о међународном Споразуму који уређује односе између насталих држава, а не имовинском закону који би био правни основ за књижење.

- Тврдим да је то потпуно неправилно и супротно наметнутим законима високог представника гдје јасно стоји одредба која каже да је забрањено било какво располагање, то значи да ни Суд БиХ не може то урадити. Располагање се може извршти само на бази споразума влада ентитета и СМ БиХ, сматра савјетник министра правде Републике Српске.

Ковачевић каже да не зна како ће поступити РУГИП-а РС, али сматра да новонастала ситуација захтијева озбиљан одговор свих институција јер је угрожена територија Републике Српске. Раније је предсједник Српске рекао да ће дати налог да спорна имовина не буде уписана као својина БиХ и да ће НС РС донијети одлуку о томе.