latinica  ћирилица
05/10/2016 |  18:28 ⇒ 06/10/2016 | 08:02 | Аутор: РТРС

Члановима Комисије за спровођење референдума стижу позиви за саслушање у Тужилаштву БиХ (ВИДЕО)

Члановима Комисије за спровођење референдума стижу позиви на саслушање у Тужилаштву БиХ, и то у својству осумњичених у предмету против Милорада Додика због наводног кривичног дјела неспровођење одлуке Уставног суда, Суда БиХ или Дома за људска права.
Тим НСРС - Фото: РТРС
Тим НСРСФото: РТРС

Позив Тужилаштва БиХ су добили адвокат Милан Петковић, који је као нестраначка личност именован у Комисију, али и члан Комисије Горан Змијањац.

Адвокат Милан Петковић, појавиће се у понедјељак, 10. октобра у Тужилаштвом БиХ. Као правник, сматра, да ни по којем основу, чланови Комисије, ни предсједник Републике Милорад Додик, не могу кривично да одговарају за спровођење референдума о Дану Републике, на којем су грађани јасно поручили да ће се 9. јануара и даље обиљежавати настанак Републике Српске. Предсједник Додик, за нашу телевизију, и данас је категоричан – не бјежим од одговорности, али на саслушање у Сарајево нећу ићи.

Тужилаштво БиХ проширује списак осумњичених у предмету у којем предсједнику Српске на терет ставља неизвршење одлука правосудних институција БиХ. Овај пут сумња пада на чланове Републичке комисију за спровођење референдума. Адвокат Милан Петковић, већ је на први поглед, у позиву за саслушање уочио низ нелогичности.

“Ја сам позван и као осумњичени и као свједок, мада овдје стоји само предмет против Милорада Додика, претпостављам да је и против других”, рекао је Милан Петковић, члан Републичке комисије за спровођење референдума.

Друга нелогичност је датум на позиву, према којем је позив из Сарајева до Бањалуке путовао готово седам мјесеци. Притом, 10. марта Комисија није била ни формирана. Намеће се питање, да ли би датум могао да буде основ за сумњу да је предмет био формиран већ тада.

“Уколико је грешка, то не би смјело да се дешава у једној правосудној институцији попут Тужилаштва БиХ. Сад све баца сумњу да се то на брзину радило.и да то неко ломи преко кољена”, додао је Петковић.

Исти позив добио је још један члан, али о коме је ријеч у Комисији нису прецизирали. Од чланова које смо конатактирали, Зденке Гојковић, Давора Шешића и Перице Бундала, добили смо потврду да није ријеч о њима. Предсједник Српске Милорад Додик, први коме је позив на саслушање стигао, и то само три дана након референдума, и данас поручује да у Сарајево неће ићи.

"Нећу, зато што постоје озбиљне пријетње. Тамо се води харанга против Републике Српске и мене. Не извлачим се. Ја стојим иза референдума у смислу његовог спровођења, као предсједник Републике Српске и партије, морам да стојим иза одлука Народне скупштине”, изјавио је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.

И док Тужилаштво тражи кривца што су грађани Српске рекли да је 9. јануар Дан Републике, надлежни Тим Народне скупштине с представницима Владе тражи могућа рјешења у Закону о празницима Републике Српске, у контексту примјене одлуке Уставног суда БиХ и резултата референдума.

“Да ли радимо нови закон, да ли радимо измјене и допуне Закона о празницима или радимо допуну Закона о празницима”, наводи Лејла Решић, министарка управе и локалне самоуправе. 

Влада Српске, на посебној сједници, којој је присуствовао и предсједник Додик, утврдила је текст закона о 9. јануару. У којем од три модалитета ће бити упућен у скупштинску процедуру, биће јасније, након консултација наредних дана.