Поврат ПДВ-а из ЕУ - услуга коју је све теже искористити (ВИДЕО)
Процес који је, на шалтерима ове банке до сада функционисао релативно једноставно, сада је знатно компликованији.
Од 2001. године Рајфајзен банка једина је била овлашћена да у Босни и Херцеговини пружа услуге поврата пореза на робу купљену у иностранству. Прекидом сарадње с комапнијом "Глобал блу" грађани су остали без мјеста на којем могу остварити ово право.
- Када грађани изађу ван земље у којој су купили робу и када је царинска служба овјерила образац за додатну вриједност морају тај образац вратити путем поште на адресу која је назначена на самом обрасцу - каже Ратко Ковачевић, службеник за односе с јавношћу у Управи за индиректно опорезивање.
Да би уопште затражили образац за остваривање права на поврат пореза држављани БиХ морају обавити куповину већу од 200 марака. Такође, по уласку у Босну и Херцеговину купљену робу треба пријавити цариницима и платити 27 одсто вриједности робе, па би потрошачи лако могли ући у минус, сматрају економисти. Мала добит за потрошача значи и малу зараду за банке.
- Очигледно се ради о минималном профиту јер да постоји сигурно би то радило више банака, а не само ова једна која је имала монополски положај и на крају је одустала. Нико неће гасити посао ако на њему остварује профит - каже економиста Саша Грабовац.
Минималан профит за банке могао би бити довољан "Поштама Српске". Добро развијена мрежа пословница на територији Српске знатно би олакшала процес поврата пореза.
- Ми смо контактирали компанију за поврат пореза, односно "Глобал блу" и тренутно очекујемо њихов одговор. Заиста смо заинтересовани да својим корисницима пружимо ту услугу у Републици Српској - каже Жељка Кољанчић, службеник за односе с јавношћу у овом предузећу.
Док се не појави компанија која би обновила сарадњу са "Глобал блуом" и олакшала цијели процес, грађанима Босне и Херцеговине ово ће бити само још једно од права до којег грађани осталих земаља, које нису чланице Европске уније, долазе и лакше и брже.