

Ковач: Кроз логор "Лора" прошло више од 1.000 Срба
Ковач, који је био затворен у "Лори", рекао је да за бруталне злочине над ратним заробљеницима, који су у сплитски затвор доведени претежно са подручја БиХ, још нико није у Хрватској одговарао.
"Поступак у вези са ратним заробљеницима у `Лори` још није вођен, иако смо Тужилаштву и свим осталим релевантним факторима у Хрватској доставили сасвим довољно документације и доказа о страдању ратних војних заробљеника и цивила", истакао је Ковач.
Он је навео да је до сада, нажалост, вођен поступак само за страдање српских цивила, у коме је свједочило више од 20 Срба.
Ковач је рекао да су донесене пресуде за злочине у `Лори` за период до 14. априла 1992. године, док за период након тог датума нико још није осуђен, иако је подигнута оптужница.
"Најжалосније је што је логор `Лора` функционисао до 1997. године, односно двије године након завршетка рата на овим просторима", нагласио је Ковач.
Предсједник Савеза логораша Републике Српске Бранислав Дукић изјавио је Срни да је неприхватљиво што је Хрватска постала чланица ЕУ, а да још није процесуирала одговорне за злочине у "Лори".
На данашњи дан 1992. године формиран је хрватски концентрациони логор "Лора" у Сплиту, у коме су мучени и убијани Срби током рата на простору бивше Југославије.
Постојао је од 1992. до 1997. године, а о свим дешавањима у логору "Лора" био је упознат државни и војни врх Хрватске, подсјећају из Удружења "Јадовно".
У логору је било заточено 1.005 регистрованих затвореника који су прошли стравичну психофизичку тортуру.
Овај логор основан је на мјесту некадашње ратне луке ЈНА. Након одласка ЈНА из ратне луке Лора, припадници Војне полиције Хрватске војске преузимају Лору.