

Оштра Лука: Годишњица Шесте санске пјешадијске бригаде
Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је да се данас навршавају 23 године од формирања Шесте партизанске бригаде у оквиру ЈНА која од 1992. године постаје Шеста санска пјешадијска бригада у саставу Војске Републике Српске.
"Оно што јавност Републике Српске врло мало зна јесте да су овдје у Санском Мосту сви они који нису пружали оружани отпор, који се нису илегално наоружавали и који се нису паравојно и параполицијски организовали, остали мирно да живе без обзира на националност до краја рата", рекао је Савчић.
Он је подсјетио да је био учесник борби у завршним операцијама на западном дијелу Републике Српске и да је управо овдје, на десној обали Сане, крајем октобра 1995. године, завршен рат на овим просторима и да је његова јединица ту извела посљедња борбена дејства у прошлом рату.
"Лично сам врло везан за Шесту санску пјешадијску бригаду пошто се наш ратни пут укрштао од 1992. до 1995. године, а исто тако, као и многи Сањани, носим болне успомене на 10. октобар 1995. годне и пад Санског Моста на начин на који се десио и под околностима које још нису у потпуности разјашњене", навео је Савчић.
Савјетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Милан Торбица рекао је да је Шеста санска пјешадијска бригада дала велики допринос у Одбрамбено-отаџбинском рату.
"Њен пут је дуг, као и већине других бригада које су формиране и биле велике по броју, снажне, опремљене и практично су прошле читаву Републику Српску, да ли по батаљонима или комплетне. Шеста санкса је посебно дошла до изражаја у завршним операција, гдје је велики број њених припадника, нажалост, и погинуо", рекао је Торбица.
На ратни пут Шесте санске пјешадијске бригаде подсјетио је један од њених ратних команданата пуковник Никола Кајтез, рекавши да је имала од 1.500 до 4.500 бораца у свом саставу, а да је током рата кроз ову јединицу прошло више од 15.000 бораца.
"Била је то једна од бригада које су чиниле окосницу Првог крајишког корпуса. Учествовала је на свим ратиштима, осим у Херцеговини, и гдје год је дошла бивали су охрабрени борци других јединица. Борци Шесте санске важили су за веома храбре и ми, у командујућем кадру, смо врло поносни на њих", рекао је Кајтез.
Он је навео да је из ове јединице погинуло 359 бораца, од којих 71 несрећним случајем, а рањено 1.325 од којих 332 тешко.
Предсједник Борачке организације општине Оштра Лука Јанко Стојнић рекао је да у овом мјесту не постоји централни споменик борцима Одбрамбено-отаџбинског рата, јер то финансије не дозвољавају, пошто је ријеч о изразито неразвијеној општини.
"Изградња зграде у којој ће се налазити спомен-соба, започета 2007. године, још није завршена. Привремену спомен-собу имамо изнад локалног ресторана, гдје се одржавају и сједнице локалног парламнета", рекао је Стојнић.
Обиљежавање Дана оснивања Шесте пјешадијске бригаде ВРС почело је парастосом погинулим борцима у храму Христа Спаситеља и полагањем вијенаца и прислуживањем свијећа у спомен-соби.
Вијенце су положили представници Владе Републике Српске, БОРС-а, Трећег пјешадијског Република Српска пука, Борачке организације града Приједора, градске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, руководство општине Оштра Лука и породице погинулих бораца.