latinica  ћирилица
16/05/2014 |  10:06 | Аутор: РТРС

Бањалука: Проглашено ванредно стање, Бочац за сада стабилно

Дијелови многих насеља на подручју Бањалуке поплављени су или заплављени, саопштено је из Републичке управе Цивилне заштите.

16:35

Поплаве у општини Лакташи не јењавају и најсложенија ситуација је у насељима Трн и Шушњари, а до сада је евакуисано више лица, углавном старих и непокретних, трудница и дјеце.
Излијевањем ријека Врбас, Турјаница, Црквена и Ступчевица поплављени су дијелови града, насеља Трн, Гламочани, Косијерово, Милосавци, Милошевци, Маглајани, Друговићи, Чардачани, Велико Блашк.

Мост у Трну је затворен за саобраћај моторних возила.

Сви евакуисани су смјештени код родбине и пријатеља, а на располагању је и Спортска дворана Лакташи као евакуациони центар, у којој су обезбијеђене довољне залихе хране, воде и основних хигијенских потрепштина.

У Трн су упућени и багери из Комуналног предузећа "Будућност" и покушава се доћи до најугроженијих кућа да би се пружила неопходна помоћ и евакуисало становништво.

До искључења електричне енергије дошло је у насељима Трн, Гламочани, Јаблан, Чардачани, Довићи, Јакуповци, Косијерово и Отоке.

Трафо-станице у Трну су потопљене, а додатни проблем представља дрвеће које носи бујица Врбасоми које се качи за електро-водове.

Прекинута је путна комуникација на старом путу од Клашница до Залужана, пут према Слатини и пут према Прњавору, а за сада је једина путна комуникација ауто-путем Бањалука &ндасх; Градишка који је још у функцији за саобраћај возила.

Дом здравља у Лакташима има у приправности три дежурне екипе које ће бити на терену.

Грађани могу пријавити ситуацију на терену на бројеве телефона у Административној служби општине Лакташи 051/334-225 и 051/334-228, Полицијској станици Лакташи на број 051/536-010, Добровољном ватрогасном друштву Лакташи на број 051/532-112 и Дому здравља Лакташи ан број 536-120.

За вријеме трајања ванредне ситуације обустављена је настава у основним школама на подручју општине Лакташи и затворени су вртићи.

Општински штаб за ванредне ситуације апелује на све грађане да у стању ванредне ситуације ангажују максималне снаге како би била пружена помоћ најугроженијима.

16:13

Служба хитне помоћи Бањалука ће за вријеме ванредне ситуације на подручју града радити као и до сада 24 сата, али са већим бројем тимова и возила, саопштено је из Дома здравља Бањалука.
Из Службе хитне помоћи моле грађане да помоћ траже искључиво у ситуацији озбиљно нарушеног здравља и животне угрожености.

Из Дома здравља Бањалука је саопштено да ће за вријеме ванредне ситуације амбуланта породичне медицине у Обилићеву 051/434-602, 434-605 и Поликлиника 051/247-345 радити 24 сата, а амбуланте у Лазареву 051/344-680, Врбањи 051/424-360 и Платоновој улици 051/231-610, 231-630 од 7.00 до 20.00 часова.

16:05

Из бањалучког Градског штаба за ванредне ситуације, који је у сталном засједању, саопштено је да је до 14.00 часова на подручју Бањалуке евакуисано 200 људи, и то из насеља Лазарево, Дервиши Кумсале, Чесма, Пријечани, Крмине и Карановац.
Евакуација се обавља чамцима и хеликоптерима, а евакуисано становништво је смјештено у касарни Козара, Центру "Заштити ме", Центру за социјални рад и у мотелу "Нана".

Хеликоптером је спасен и једна породица из Крмина која је синоћ одбила евакуацију.

За становништво на угроженим подручјима обезбијеђени су храна, вода и лијекови, и они се достављају чамцима, гдје год је то могуће, имајући у виду да се бројним објектима другачије не може прићи.

Све расположиве снаге Цивилне заштите су на терену и покушавају да одговоре на позиве угрожених грађана, тако да се акција помоћи наставља.

Из Градског штаба за ванредне ситуације истичу да постоји и велики број појединаца и организованих група грађана који су понудили помоћ и у радном ангажману, али и у роби, као што су пекаре и ресторани.

Штабу се стално јавља велики број младих људи-волонтера који су спремни да помогну у тешкој ситуацији.

15.45

У бањалучком насељу Чесма блокирана су сва три прилаза, до мјештана овог насеља може се доћи једино чамцем или хеликоптером.

15.40

Према информацијама из Завода са физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" вода није дошла до болнице и стање је стабилно, речено је у Влади Републике Српске. Успјешно су пребачене четири мајке са дјеcom до Туњица гдје их је сачекала родбина, а дјеца која су у пратњи мајки, а бораве у Заводу, током поподнева ће бити пребачена у Бању Слатина. До Завода је допремљена цистерна воде, тако да су обезбијеђени са додатним количинама.

На сваком одјељењу је најмање по један љекар и тако ће остати и током ноћи.

15.30

Мјештани бањалучке МЗ Лазарево,уз све напоре нису успјели спријечити да, Врбас који се излио из корита, не поплави овај дио града. Комунална полиција , уз подршку оружаних снага, на терену помаже у евакуацији мјештана .Саобраћај на старом путу према Бањалучкој пивари обустављен је од синоћ.

15.30

Вода надире у бројна домаћинства у Дервишима, на улазу у Бањалуку.

15.20

И у Бањалучком насељу Борик двадесетак кућа у улици Саве Ковачевића је под водом. Причињена је велика материјална штета, а улица је блокирана за саобраћај. Бањалучки "Дајак клуб" је под водом. Врбас је поплавио куће и локале у овој улици.

15.00

Вода расте у бањалучком насељу Трн, становништво, је остало одсјечено. Вода улази у куће. У домовима је заробљено 15 људи , цивилна заштита још не може да дође до њих.

12.00

Градоначелник Слободан Гаврановић, који је и командант градског Штаба за ванредне ситуације, издао је налог да све трговинске и занатске радње, пекаре, амбуланте и апотеке раде са циљем благовременог снабдијевања становништва основним животним намирнициама и љековима. Према потреби, на позив Штаба за ванредне ситуације дужни су ставити на располагање Штабу материјална средства и људство.

Према овом налогу, сва предузећа у Бањалуци су дужна да раде нормално, док се од њих не затражи другачије, те да све потенцијале, на позив градског штаба за ванредне ситуације, ставе на располагање овом штабу. На територији града Бањалуке проглашено је ванредно стање због поплава.

Предсједник НСРС Игор Радојичић рекао је да су онеспособљени, односно однесен мост код Витаминке, пјешачки мост у Пријечанима, стари мост у Карановцу, што је довело и до прекида снабдијевања водом и струјом због инсталација које су ишле преко старог моста у Карановцу.

"Тренутно је пажња фокусирана, осим на поплављена подручја, на градски мост на Ребровцу због високог водостаја на том простору", рекао је Радојичић на конференцији за новинаре.

Он је истакао да је потребно да се они грађани који су у околини или у зони Ребровачког моста упозоре да предузму превентивне мјере. "Било би добро да се, за сваки случај, са доњих етажа премјесте ствари и предузму превентивне мјере, те да се прате стање и упозорења на том подручју", рекао је Радојичић, истичући да је ријеч о ужој градској зони.

Он је рекао да ситуација поплава и елементарних непогода и у околним општинама Котор Варош, Челинац и Лакташи, те да је много путних праваца у прекиду и да је немогуће друмским саобраћајем приступити многим насељеним подручјима и дијеловима градова и општина, чак ни чамцем на појединим мјестима.

"На подручју града дио око 8.500 људи је без електричне енергије, зато што се тамо гђе је дошло до поплаве морало искључити напајање електричном енергијом", рекао је Радојичић.

Поплављена су насеља Крупа на Врбасу, Карановац, Десна Новоселија, Српске Топлице, Врбања, Чесма, Лазарево, Гламочани, Дервиши, Пријечани, Шушњари, Залужани и Кумсале.

Због преливања воде обустављен је саобраћај преко моста у насељу Чесма, а ријека Врбас однијела је висећи мост који спаја насеље Чесму с градом, као и стари мост у насељу Карановац.

Ребровачки мост

 

За саобраћај је затворен Ребровачки мост.

Дијелом су поплављене улице: Јесењинова, Стевана Мусића, Липовачка, Ложионичка, Шегин пут, Илије Гарашанина, Змај Огњеног вука, Војводе Пријезде, Бранка Поповића, Пут српских бранилаца, Горана Радуловића Бимбе и Булевар војводе Степе Степановића.

 

Затворен Ребровачки мост (ФОТО: Љиљана Смиљанић)

 

ХИДРОЕЛЕКТРАНА НОРМАЛНО РАДИ, ДОТОК ВОДЕ ПОВЕЋАН

Хидроелектрана "Бочац" нормално ради и, што се тиче дотока воде, Бањалуци не пријети опасност, речено је у овој хидроелектрани.

"Доток воде током ноћи је био повећан и износио је 645 кубика. ХЕ нормално ради са два агрегата која су стабилна", кажу у ХЕ "Бочац".

Становници Бањалуке могу да позову ХЕ "Бочац" на телефонске бројеве 050 225 187 и 050 225 186 и добити информацију о тренутној ситуацији на ХЕ, дотоку воде и помоћи коју им запослени могу пружити.

У поређењу са претходним годинама, на примјер 2010, када су биле велике поплаве, ХЕ "Бочац" испуштала је 680 кубика воде, што је за 35 кубика мање у односу на садашњу ситуацију, док је 1996. ХЕ испуштала 780 кубика.