22/04/2014 | 14:29 | Аутор: СРНА
Доња Градина: Освијетљена "Топола ужаса"
Министар просвјете и културе Републике Српске Горан Мутабџија данас је у Спомен-подручју Доња Градина озваничио завршетак радова на освјетљењу "Тополе ужаса", који су у износу од 20.000 КМ финансирани средствима Владе Српске и Министарства цивилних послова БиХ.
Уз помоћ високо постављених рефлектора "Топола ужаса" ће први пут бити видљива и ноћу, а у доњем дијелу постављене су и црвене лампе, које симболизују крв.
У Спомен-подручју Доња Градина данас је одржан и радно-консултативни састанак чланова Одбора за обиљежавање Дана сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Министар Мутабџија је након састанка истакао да је адекватно уређење комплекса Спомен-подручја "Доња Градина" важно питање за цијели српски народ.
Он је додао да се реализација уређења Спомен-подручја врши парцијално, те да постоји дубока свијест и потреба да тај пројекат буде завршен.
"Порука коју шаљемо с овог мјеста је опште цивилизацијска и хришћанска. Ми памтимо и живимо са сјећањима страшног злочина геноцида који се овдје десио према српском народу и тиме желимо да његујемо културу сјећања", рекао је Мутабџија.
Он је најавио да се, осим званичника Републике Српске на парастосу и помену у Доњој Градини у недјељу 27. априла, очекује присуство представника јавног, културног и политичког живота Српске и Србије, као и висока делегација Израела.
Начелник општине Козарска Дубица Миле Злојутро позвао је све грађане Козарске Дубице и осталих општина да дођу у Градину 27. априла и присуствују том комеморативном догађају. Он је истакао да је мало породица које немају некога свог ко је окончао живот овдје у Доњој Градини.
Ова локална заједница организовала је бесплатан превоз за грађане са четири аутобуса. Поласци ће бити из Кнежице, испред цркве Светих апостола Петра и Павла, док два аутобуса, организована углавном за ученике Средње школе, крећу испред Спортске дворане у Козарској Дубици.
"Општина Козарска Дубица једна је од оних које су највише страдале од усташког злочина геноцида у Другом свјетском рату, који је преполовио број становника општине и не треба да нас чуде најновији демографски подаци са пописа становништва да нас је све мање", рекао је новинарима Злојутро.
Он је нагласио да би Козарска Дубица, да се није десио злочин у логору Јасеновац, послије Другог свјетског рата имала 17.000 становника више.
"Морамо се подсјећати, не можемо заборавити ни опростити и морамо добро знати шта нам се десило у историји да нам се то не би поновило", нагласио је Злојутро.
Директор Спомен-подручја Доња Градина Милорад Буква изјавио је да је та установа читав април посветила обиљежавању Дана пробоја јасеновачких логораша - 22. априла.
"Са овог мјеста, прије свега, шаљемо поруку мира и да се никада не заборави ово што се од 1941. до 1945. године десило Србима, Јеврејима и Ромима у Независној држави Хрватској", рекао је Буква.
Он је додао да Спомен-подручје "Доња Градина" мора бити мјесто ходочашћа и мјесто гдје ће се сваке године присјећати ужасног злочина и ту поруку послати читавом човјечанству.
Продуцент Радио-телевизије Републике Српске Мара Радуљ потврдила је да ће 27. априла бити емитован директан пренос парастоса и помена у Доњој Градини.
На том послу у Доњој Градини радиће 40 запослених у тој медијској кући јер ће се пренос парастоса и помена жртвама вршити са двије локације.