08/10/2009 | 08:18 | Аутор: РТРС
БУТМИР: САСТАНАК БХ. ЛИДЕРА СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ЕУ И САД
Представни ЕУ и САД и лидери осам политичких странака из БиХ требало би вечерас у Бутмиру код Сарајева, почети разговоре о темама чије је рјешавање неопходно за затварање ОХР-а и напредак БиХ ка ЕУ и НАТО-у, најавили су амбасадори САД, Чарлс Инглиш и Шведске, Босе Хедберг.
Представници странака из РС наглашавају да им није познато о чему ће разговарати на састанку у Бутмиру. Из СДА наглашавају да је на састанку могућ консензус, а у СДП-у су, наводно, већ видјели приједлог документа за састанак. Пет странка са хрватским предзнаком усагласиле закључке како ће сва друга рјешења која би значила неравноправност Хрвата с друга два народа у БиХ бити одбачена.
Премијер РС, Милорад Додик поновио је став, да РС не треба да учествује у уставним промјенама, ако њих моделирају странци, као и да нема потребе да се мијења Устав, јер је он дерогиран разним појединачним реформама у прошлости, које су нелегитимне и довеле до преноса надлежности на ниво БиХ.
Срби у БиХ браниће своју аутономију свим демократским средствима - изјавио је Додик уочи састанка у Бутмиру, у интервјуу за АФП.
"Наш главни циљ је РС - и то треба најзад да схвати међународна заједница и бошњачка и хрватска заједница у БиХ" - прецизирао је Додик и поручио да "БиХ може бити очувана уколико се очува Дејтон".
"Не желимо ревизију тог споразума. Уколико буде ревидиран то ће бити на штету БиХ", рекао је Додик.
Премијер РС сматра да је неопходно затварања канцеларије високог представника, који располаже дискреционим правом да смјењује изабране званичнике и намеће законе.
Партија демократског прогреса учествоваће у разговорима на Бутмиру које организују ЕУ и САД, сазнаје Срна. "Предсједништво и Извршни одбор ПДП-а заузели су познате ставове ове странке да нико нема мандат да било шта ради против интереса Републике Српске и Дејтонског мировног споразума и тај став ће бити презентован на састанку у Бутмиру", речено је Срни у ПДП-у. Лидер Демократске партије, Драган Чавић на састанак неће ићи. А, колико је састанак значајан, говори списак његових учесника, наглашава Чавић.
Предсједник ХДЗ-а БиХ, Драган Човић, након састанка 5 странака са хрватским предзнаком у БиХ, рекао је да суштинске промјене Устава нису могуће и да би понављање тзв. Априлског пакета било неозбиљно, јер је тај пакет уставних промјена већ пропао у Парламенту БиХ. Странка за БиХ сматра да је Уставним промјенама потребно елиминисати ентитетско гласање. У СДП-у нису задовољни оним што је припремљено и што називају радним папиром. Они су за суштинске, а не за козметичке промјене. Предсједник СДА, Сулејман Тихић, сматра да ће се разговори вратити на тему априлских уставних реформи.
Питање затварање Канцеларије високог представника биће главна тема предстојећег састанака лидера политичких странака у БиХ и представника САД и ЕУ у Бутмиру, незванично наводе извори Срне у Бриселу. Неки учесници овог састанка сматрају да није реално очекивати да ''пет плус два'' услови и циљеви буду испуњени у краћем року. Идеја неких учесника јесте да се програм ''пет плус два'' привремено одложи по страни, а да се лидерима у БиХ задају нешто мање сложени услови које би могли испунити. На тај начин помакло би се с мртве тачке. Оквир тих новијих услова који би требало да буде договорен на бутмирском састанку требало би спровести у дјело до избора, дакле у року од годину дана.
Ако би се испунили услови довољно захтјевни да их Брисел може признати, а довољно реални да их лидери у БиХ могу провести у дјело, БиХ би се приближила могућности добијања кандидатуре за чланство у ЕУ. Кандидатура би донијела даљу безбједносну и политичку консолидацију земље.
Неки други учесници састанка више ће инсиистирати на поправљању безбједносне и политичке ситуације у БиХ.
Сви учесници састанка, и Европљани и Американци, настављају бити јако забринути због оног што виде као даље погоршање политичке ситуације и настављање са запаљивом реториком. Због тога ће лидери у БиХ бити изложени великој критици, и указаће им се на њихову историјску одговорност према процесу који грађане води у евроатлантске интеграције, што доноси безбједност и просперитет.
Шведски извор потврдио је да су шведска и америчка дипломатија, министар иностраних послова Шведске Карл Билт и замјеник америчког државног секретара Џим Штајнберг, као суорганизатори ''бутмирског састанка'', позвали и остале важне европске актере за политику према БиХ, као и да је канцеларија комесара за проширење ЕУ Олија Рена потврдила његов долазак.
Циљ њиховог састанка с лидерима у БиХ јесте прекид застоја који у овом тренутку кочи БиХ и у реформама које воде према ЕУ и НАТО.
Шведско предсједништво ЕУ, које у Савјету министара води Карл Билт, и Стејт департмент сагласни су да се проблеми у земљи могу ријешити реформским путем који дефинишу ЕУ и НАТО.
За шведско предсједништво ЕУ, мјесто БиХ је у Европи, и Шведска би жељела да се БиХ помакне у правцу добијања кандидатуре за чланство у ЕУ. Исти циљ има и Европска комисија, која ће ове године први пут 14. октобра у годишњем извјештају о напретку поменути реалну могућност добијања кандидатуре уколико се успјешно затвори Канцеларија високог представника.