latinica  ћирилица
05/10/2023 |  20:07 ⇒ 20:13 | Аутор: РТРС

"Агросим 2023" - циљ симпозијума увођење ИТ технологија у пољопривреду (ВИДЕО)

Циљ науке јесте да кроз увођење ИТ технологија у пољопривреду, али и иновацијама у органској производњи допринесе рјешавању проблема глобалне несташице хране, речено је на Јахорини на 14. међународном пољопривредном симпозијуму "Агросим 2023"са 680 научних радова и учеснике из 80 земаља.
Жетва пшенице - Фото: РТРС
Жетва пшеницеФото: РТРС

Тржишна, економска као и политичка глобална криза уз климатске промјене и елементарне непогоде довела је до несташице хране у свијету. Истина, увозимо и оно што је доступно на нашем тржишту, али стручњаци тврде да немамо довољно пољопривредних производа.

- Сви заједно настојимо да рјешимо проблем опште популације, несташицу хране и повећање цијена - каже Весна Милић, декан Пољопривредног факултета Универзитета у Источном Сарајеву.

Саша Лалић, помоћник министра за пољопривреду, прехрамбену индустрију и рурални развој у Министарству пољопривреде Републике Српске сматра да је "Агросим 2023" скуп који може да одговори на многа питања, а то су да произвођачи сазнају за иновације, које ће бити спроведене уз координацију са надлежним институцијама.

Дигитализација пољопривреде у пустињском Катару доноси резултате...

Хамид ел Билали, виши истраживач Института за пољопривреду у Барију наводи да је БиХ богата ресурсима, који су, како истиче, кључни за развој аграрних политика.

Да домаћи ресурси нису занемариви свједочи заинтересованост Кине за сарадњу.

Пројекат паметне пољопривреде у Добоју ускоро ће дати резултате, а најављују сличан и у Источном Сарајеву.

Ђи Пинг, амбасадор Народне Републике Кине у БиХ каже да је обим трговине са БиХ још у примарној фази.

- Договарамо се о сарадњи у области пчеларства и производње млијека и млијечних производа - навео је амбасадор Кине.

Домаћин "Агросима" је Пољопривредни факултет у Источном Сарајеву у сарадњи са колегама из Београда и Барија, уз подршку 40 домаћих и свјетских институција.