Шеранић: Вакцина кључни одговор на вирус, биће доступна и код нас (ФОТО/ВИДЕО)
- Апсолутно ће бити доступна и код нас. Новац ће се за то пронаћи, тако да теза да ће само "богате" земље моћи да је користе, далеко је од истине - нагласио је Шеранић.
Вирус корона према мишљењу Шеранића неће брзо отићи са "сцене".
- Сарађујем 13 година са Свјетском здравственом организацијом, и било је за очекивати да нас задеси овако нешто, само је било питање када. Мислим да ће за годину - двије вирус корона бити рутина, када будемо знали све о њему - поручио је Шеранић гостујући у емисији Телеринг.
Он се дотакао и тога каква су сазнања о лијечењу вируса.
- Знамо како се може лијечити корона, о коктелу лијекова који су се показали добрим у датом тренутку. Видјели смо како она дјелује на различите групе. Ко има какве симптоме, и како и на који начин се преноси. Међутим, има још много непознаница. Углавном лијечење са лакшим симптомима подразумијева тзв. терапију подршке, док у каснијим фазама користе се антивиротици, који још увијек нису званично доказани за лијечење, али дефинитивно помажу - истиче Шеранић.
Министар здравља и соцојалне заштите Републике Српске наглашава да је индивидуално свако различито подносио заразу, од оних најгорих смртних случајева, до оних који готово нису осјетили вирус.
- То је велика непознаница за све нас. Први талас још увијек није прошао. Ми вирускорона не можемо искоријенити и он ће стално бити код нас у заједници. Биће периода више или мање заражених, у зависности од тога како ће се грађани придржавати мјера. Уколико смо неодговорни, да вирус шета од особе до особе, имаћемо више заражених. Популација мора знати: "Он напада све, свакога може да зарази, ту нема изузетака" - истакао је Шеранић.
На питање да ли је вирус корона створен вјештачким путем, Шеранић је имао јасан одговор.
- Не занима ме. Када уђете у ковид одјељење, сасвим је свеједно, да ли је он вјештачки, или природно настао. Моје лично мишљење јесте да је он дошао природним путем - истакао је он.
Према његовим ријечима Министарство је још половином фебруара направило процјену ситуације, и дефинисало четири могуће фазе, кроз које смо и прошли.
- Прва фаза је била да нема вируса, друга је био појединачан унос. Трећа фаза се односила на жаришта и она четврта на трансмисија вируса у заједници. Када имате вирус у заједници, имате двије солуције. Да се посветите људима унутар заједнице, што и јесте примарни циљ, или да затворите границе, али колико су оне сврсисходне када већ имате вирус у заједници, велико је питање - рекао је Шеранић, појашањавајући да је Хрватско затварање граница за БиХ њихова процјена, јер имају велики пораст заражених у посљедњих неколико дана.
Шеранић је истакао да се очекује да школе у септембру раде у нормалним условима.
- Није нам намјера да затварамо школе. Локалне заједнице ће предузимати одређене мјере. Ево вам примјер. Ако се појави жариште нпр. у школи у Источном Дравару, зашто би затварали школу у Братунцу, или обрнуто. Ту спадају и вртићи, казнено поправне установе, домови здравља или домови за стара лица - нагласио је Шеранић.
Осврнуо се и на причу да ли је било криминалних радњи у набавци респиратора и медицинске опреме, катаегорички одбијајући такву могућност.
- У Републици Српској нема криминалних радњи у набавци респиратора и медицинске опреме. Да ли су неки респиратори скупље плаћени, јесу, али цијену диктира тржиште у датом тренутку. Морате знати да је Европска унија затворила границе за медицинску опрему половином марта, а у том тренутку у Шпанији имате 570 мртвих у једном дану, или у Италији 780, када их смјештају у пластичне вреће. Узмите у обзир дате околности, транспорт, и све оно шта се дешавало тих дана, и тек онда сагледати све - поручио је Ален Шеранић у емисији Телеринг.
Он је на крају похвалио медицинске раднике широм Републике Српске.
- Јако сам задовољан радом медицинских радника. Морате знати да и ти људи страхују за своје животе, и својих најмилијих, и они су у тим околностима радили свој посао професионално. Наравно, било је пропуста, али када видите како су функционисали здравствени системи у свијету, наш је био готово беспријекоран - закључио је Шеранић.