РУГИПП: Најскупља кућа у Српској продата за 850.000 КМ
Извјештајем Регистра цијена непокретности Републике Српске за 2021. годину, који је објавио РУГИПП, обухваћен је преглед обима и цијена непокретности на тржишту Српске евидентираних у евиденцијама РУГИПП-а у протеклој години.
У извјештају се наводи да је повећан и број заинтересованих лица за извјештаје и податке Регистра цијена непокретности чиме су препознати резултати, улога и значај евиденције, саопштено је из РУГИПП-а.
Према подацима Регистра цијена непокретности који води РУГИПП, у периоду од 1. јануара 2017. године до 31. децембра 2021. регистровано је 57.605 купопродајних уговора у којима су прометоване 111.342 непокретности вриједне 3.144.627.519 КМ.
У прошлој години је у Регистру цијена непокретности Републике Српске регистрован 14.771 купопродајни уговор у којима је прометовано 30.258 непокретности укупне вриједности 895.381.077 КМ.
Цијена најскупљег прометованог стана у Републици Српској по метру квадратном у прошлој години износила је 5.113 КМ по метру квадратном, површине је 43,48 метара квадратних и налази се на Јахорини.
Цијена најскупљег стана површине 171 метар квадратни са помоћном просторијом оставом и гаражом износила је 379.611 КМ.
Цијена најскупље прометоване куће у Републици Српској износила је 850.000 КМ, њена површина је 142,4 метра квадратна и земљиште уз објекат површине 291 метар квадратни. Најскупље прометовани стан и кућа налазе се у Бањалуци.
Детаљнији подаци о цијени, врсти и приближној локацији прометованих непокретности јавно су доступни посредством интернет странице РУГИПП-а www.ргурс.орг, а објављен је и пети годишњи извјештај Регистра цијена непокретности за 2021. годину.
У односу на претходне извјештаје, у новом су анализе тржишта вршене над обрађеним подацима, утврђено стварно стање и тиме је створена основа за поређење тржишта и додатне анализе тржишта наредне године.
Обрађени подаци из Регистра цијена непокретности су основ за масовну процјену вриједности непокретности у Републици Српској на чијем успостављању система и обезбјеђивању финансијских ресурса и техничког оквира и јачању стручних капацитета ради РУГИПП.
Објављени подаци у годишњем извјештају зависе од квалитета података у купопродајном уговору и података које учесник у промету уписује у упитник приликом предаје захтјева за промјену уписа права власништва у евиденцијама РУГИПП-а.
Успостављањем Регистра цијена непокретности од 1. јануара 2017. године Република Српска учинила је прве кораке ка отворености и транспарентности тржишта непокретности, али и масовној процјени вриједности непокретности која би у скорије вријеме могла бити стратешки ресурс Републике Српске, наводи се у саопштењу РУГИПП-а.