Почела кампања "16 дана активизма против насиља над женама"
Кампања која је први пут почела да се спроводи 1991. године, увијек почиње 25. новембра, Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава 10. децембра ,Међународним даном људских права.
У РС је од 1 187 испитаних жена , чак 47,3 % било изложено неком облику родно заснованог насиља, подаци су Студије о распрострањености насиља над женама у БиХ, а један од начина превенције ове појаве је мијењање ставова јавности и дубоко укоријењених патријархалних норми понашања.
БиХ је у јулу ове године ратификовала Конвенцију Савјета Европе о превенцији и борби против насиља над женама и насиља у породици, први правно обавезујући инструмент у Европи чији је циљ стварање правног оквира за превенцију насиља над женама , заштиту жртава насиља и кажњавање починилаца насиља.
Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама данас је у Влади РС потписан Општи протокол о поступању у случајевима насиља у породици у РС , а организација жена Лара Бијељина организује уличну акцију.
Насиље над женама најраширенији је облик угрожавања основних људских права-права на живот, права на приватност и породични живот, право на заштиту достојанства..., а ли ипак , највећи број насиља остаје нерегистрован, ово су подаци које је гостујући у програму Радија Републике Српске, изнијела социјална радница у Сигурној кући, Драгана Миљковић.
Према њеним ријечима, жене нерадо пријављују насилника, најчешће због страха да ће изазвати веће насиље, због бекономске зависности , због мишљења да јој , ионако, нико не може помоћи.
Сигурна кућа спас је за жене и дјецу жртве насиља. Злостављане жене треба да се обрате Центру за социјални рад, који их , према процјени ситуације, упућују или код рођака и пријатеља или у Сигурну кућу, рекла је Миљковић.
Она је истакла да сигурна кућа пружа психо-социјални третман, сарадњу са другим установама, бесплатну правну помоћ.
Сигурна кућа је и склониште за дјевојке- жртве злостављања и представља физичку заштиту и сигурност, нагласила је Миљковић.
У склопу Сигурне куће у Бањалуци постоји и SOS-црвена линија, број 1264, отворена до 21 час, на који могу да се јаве жене и дјеца ,жртве насиља у породици и дјевојке -жртве злостављања.