ПОТРЕБНА КОНТИНУИРАНА ПОДРШКА СТОЧАРСКОЈ ПРОИЗВОДЊИ
Николић је додао да су бројни фармери продали стоку коју су имали, а што се директно одразило на тржиште гдје је уочљив раст цијена живе стоке.
Он је навео да је Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске "имало слуха" и налазило начин да помогне овој грани пољопривредне производње, али да то није довољно.
"Штете изазване сушом су велике и пољопривредни произвођачи су тешко поднијели прошлу годину, а и у овој се осјетио тај проблем", истакао је Николић.
Он је упозорио да на подручју Семберије долази до смањења сточног фонда, а да би се највећи проблем створио уколико би пољопривредни произвођачи почели да "уништавају" музне краве.
"Све ово условило би увоз млијека и осталих сточних производа", рекао је Николић и додао да се на подручју Српске производи квалитетно млијеко и месо, али се не може бити конкурентан на "тржишној утакмици".
Он је оцијенио да би свака едукација, те финансијска помоћ, како локалне заједнице тако и на нивоу Републике, умногоме допринијела стабилизацији и побољшању ситуације у области сточарства.
Према Николићевим ријечима, удружење "Сточар", које броји око 250 чланова, ускоро ће изаћи са захтјевом према локалној заједници којим ће затражити легализацију објаката – фарми.
"Средства која локална заједница издваја као помоћ нису довољна и само се `броји` да нам помажу, односно показују вољу", рекао је Николић.
Он је додао да на подручју Семберије мора бити извршена легализација објеката везаних за сточарство уз минималну новчану надокнаду.
"Ако локална заједница у индустријској зони може да смањи обавезе ономе коме продају земљу, немогуће је да не може наћи начин да исто учини и према пољопривредним прозвођачима како би сви објекти који су везани за фарме били легализовани", нагласио је Николић.
Он је закључио да би то много значило и при уласку у ЕУ, наводећи да ће истрајати у том приједлогу према локалној заједници.