latinica  ћирилица
22/08/2018 |  12:07 ⇒ 12:53 | Аутор: СРНА

Јасеновац је био логор смрти, а не радни логор

Предсједник бањалучког Удружења логораша Другог свјетског рата Добрила Кукољ рекла је за Срну да је крајње неприхватљиво да данашња Хрватска негира злочине у Јасеновцу и да тај логор приказује као радни логор и мјесто забаве, те манипулише бројем жртава.
Јасеновац - Фото: РТРС
ЈасеновацФото: РТРС

Кукољева, која је преживјели затвореник логора у Јасеновцу, сматра да је то био логор смрти у којем су систематски убијани људи за вријеме Независне Државе Хрватске.

- Није истина да је Јасеновац био радни логор и мјесто забаве, како то жели да прикаже дио хрватске јавности нити ће такву тезу прихватити преживјели логораши, чланови њихових породица и цјелокупна домаћа и свјетска јавност - рекла је Кукољева.

У Хрватској се спроводи кампања којом се негирају злочини у Јасеновцу и једно од највећих стратишта у Другом свјетском рату приказује као радни логор и мјесто забаве, те се манипулише бројем жртава.

Систем концентрационих логора Јасеновац представља највеће стратиште у Другом свјетском рату на територији некадашње Југославије.

На основу првих ексхумација које је урадила државна комисија Федеративне Народне Републике Југославије, а које је потврдио и Центар "Симон Визентал", закључено је да је у јасеновачким логорима нестало 500.000 Срба, 80.000 Рома, 32.000 Јевреја и неколико десетина хиљада антифашиста различитих националности.

Међутим, у меморијалном комплексу Јасеновац који данас припада Хрватској, као жртве се наводе само они који су идентификовани, односно 83.145 убијених.

Међу страдалима, за 1.337 дана постојања логора Јасеновац, било је више од 20.000 дјеце.