Нови детаљи специјалне операције, која има само један циљ - срушити власт у Српској
За то, наводи се у документима, требало би да послужи и 150 лица, који су на платном списку једне амбасаде у Сарајеву.
Плаћеници стране амбаседа су, углавном, држављани БиХ, али има и држављана из земаља региона. Жаргонски се називају стражари. На обуци су били на простору Црне Горе и КиМ, а дио њих у Македонији. Са овим је упозната и ОБА, али они су добили податак да их има само 40.
У документима се јасно наводи да се стражари користе и као обавјештајци за прикупљање података на терену, те да ове групе имају оружје и сву потребну опрему за извршавање и других задатака.
"Страни кројачи, пројектанти обојених револуција... Странци су овдје инсталирали своје људе још прије распада Југославије, у свим државама (БиХ, Србији, Хрватској). Они овдје имају огроман број људи, наших људи ангажованих и врбованих укључених у разне системе и пројекте који и не знају шта је главни циљ", истакао је Рајко Васић, политички аналитичар.
Идеја је била да се у Српској изазове сукоб између опозиције и власти прије 2018. године, али слабост опозиције и мали одзив народа, односно одсуство критичне масе, мијењало је планове у кораку. Сљедећи корак био је разбијање СНСД-а изнутра, цијепањем и подјелама.
Ако ни то не успије, слиједе нови кораци, наводи се у документима.
"Дириговање изборним резултатима, који неће омогућити ниједној политичкој опцији самостално формирање власти. У случају побједе СНСД-а треба реализовати активности, чији је циљ сценирање изборне крађе и иницирање демонстрација, које треба да буду праћене насиљем".
У прилог овоме говоре и изјаве појединаца из Савеза за промјене, попут Александре Пандуревић, која је најавила да ће СДС током расправе о оцјени спремности и способности Централне изборне комисије да спроведе фер изборе у октобру, Предствничком дому Парламентарне скупштине БиХ предложити сет мјера ради спречавања изборне крађе.
Иако се добро зна да изборе спроводи ЦИК под будним оком ОЕБС-а.
У документу, који је у посједу РТРС-а, наводи се да би у случају побједе СНСД-а демонстрације биле организоване и трајале би од десет до 15 дана, онда би се умијешала међународна заједница, која би ставила блокаду на изборе. Такво стање одржавало би се до почетка наредне године и одржавања Конференције о Балкану.
"Тако би се стекли услови за добијање једне врсте мировне конференције и омогућила рјешења која нису предвиђена Дејтонским споразумом".
"Ми већ двије деценије гледамо "наранџасте" револуције које организује Запад, од прве у Београду, преко оног у Киргизији, Грузији, Украјини, а све се радило тако што се представи да је режим "агресиван" да ради против интереса народа, да има много корупције, да је лош, да се изаузове једна врста бунта, на крају некад и уроди плодом", истиче политички аналитичар Драгомир Анђелковић.
Интересантно је да су паравојне структуре СДА прве доставиле извјештај о овим такозваним "стражарима" и то Бакиру Изетбеговићу. ОБА зна за њих, по природи ствари и Драган Мектић, али сви они, сасвим извјесно, благонаклоно гледају на чињеницу да стране службе кроје политичку ситуацију у Републици Српској и БиХ.