latinica  ћирилица
28/02/2017 |  17:58 | Аутор: РТРС

Савјет министара о питањима из Европског упитника

Организације цивилног друшта доставиле су 141 одговор, а јавност је понудила 395 одговора на 35 питања из Упитника Европске комисије који ће бити преведени и заједно са одговорима институција достављени Европској комисији, саопштено је из Савјета министара БиХ.
Савјет министара - Фото: СРНА
Савјет министараФото: СРНА

Крај маја је крајњи рок за достављање одговора Европској комисији на 3.242 питања из Упитника који је БиХ уручен 9. децембра, саопштено је из Савјета министара БиХ, који је данас примио к знању Извјештај Дирекције за европске интеграције о предузетим и преосталим активностима у вези са припремом одговора на Упитник који ће бити достављен Предсједништву БиХ.

У Извјештају се наводи да је до 31. јануара прошле године у информациони систем унесен највећи дио доприноса институција надлежних за одговарање на Упитник Европске комисије, осим одговора из Републике Српске који нису достављени.

"Дирекција тренутно анализира квалитет достављених одговора и у консултацијама са институцијама ради на побољшању квалитета и уједначавању достављених доприноса", наводи се у Извјештају Дирекције и додаје да ће радне групе, након формирања у складу са Одлуком о систему координације европских интеграција у БиХ, преузети задатак техничке финализације свих материјала у вези са Упитником Европске комисије.

Министри су на данашњој сједници, на приједлог Министарства финансија и трезора, донијели одлуку о повећању броја гласова и учешћа БиХ у Међународној банци за обнову и развој и Међународној финансијској корпорацији и повећању капацитета капитала.

На овај начин БиХ су, у процесу селективног повећања капитала, додијељене 104 нове дионице у укупној вриједности 12.516.040 долара, од чега ће БиХ половином марта уплатити шест одсто, односно 752.762 долара. Ова средства планирана су буџетом институција БиХ за ову годину.

Савјет министара БиХ упознат је данас о томе да је за девет мјесеци прошле године, у односу на исти период 2015. године, остварен раст индустријске производње од 3,8 одсто, те да је незапосленост смањена за 3,4 одсто и износила је 524,7 хиљада у односу на 543,4 хиљаде у 2015. години.

Остварен је раст извоза робе, упркос ниском нивоу цијена традиционалних извозних производа, а спољноотрговински дефицит је смањен за 164 милиона КМ или 3,2 одсто у односу на исти период 2015.

Повећање биљеже и приходи по основу индиректних и директних пореза, доприноса и осталих пореских прихода. Са друге стране, смањење директних страних улагања из претходне двије године наставило се и у 2016. години.

Охрабрују најаве већих улагања у области туризма и обновљивих извора енергије, али и заустављање пада грађевинских радова који су у трећем тромјесечју 2016. године након дужег времена остварили годишњи раст од 2,3 одсто, наводи се у саопштењу.

Савјет министара утврдио је појединачне приједлоге основа за приступање БиХ Међународној конвенцији о теретним линијама, Међународној конвенцији о мјерењу тонаже бродова из 1969. године и Конвенцији о међународним правилима за спречавање судара на мору.

На овај начин БиХ, као чланица Међународне поморске организације, жели да допринесе јачању међународних стандарда у области поморства и безбједној поморској пловидби.

Приступање овим конвенцијама омогућиће БиХ стварање претпоставки за прилагођавање и хармонизацију њених прописа са правним, техничким и безбједносним захтјевима ЕУ у овој области.

Предлагач Министарство комуникација и транспорта доставиће појединачне приједлоге основа Предсједништву БиХ у даљу процедуру, а за потписника БиХ инструмента о ратификацији предложен је министар иностраних послова.

ПОСТИЋИ ДОГОВОР О ИПАРД МОДЕЛУ У КОРИСТ ПОЉОПРИВРЕДНИКА

Министарство спољне трговине и економских односа БиХ у сарадњи са надлежним органима ентитета, кантона и Брчко дистрикта наставиће активности ради постизања договора у вези са моделом ИПАРД оперативне структуре, као предуслова за коришћење претприступних средстава ЕУ намијењених пољопривреди и развоју руралних подручја у БиХ.

У информација о активностима на успостављању ИПАРД оперативне структуре, коју је данас усвојио Савјет министара БиХ, наводи се да паралелно са успостављањем ове структуре у БиХ треба да буду припремљени и основни стратешки документи - стратешки план руралног развоја БиХ и ИПАРД програм.

Могућност коришћења ЕУ фондова за развој пољопривреде и руралних области за БиХ била би посебно значајна, с обзиром на то да је њихов циљ јачање конкурентности пољопривреде земље кориснице, достизање стандарда ЕУ, као и припрема и јачање капацитета институција за спровођење политика које су обавезне по стицању статуса члана ЕУ.

Информација садржи хронолошки преглед активности за успостављање ИПАРД оперативне структуре, која, упркос интензивном вишегодишњем раду, није усаглашена.

Савјет министара усвојио је и информацију Министарства спољне трговине и економских односа БиХ о активностима на припреми оквирних смјерница за успостављање и развој пољопривредног информационог система у БиХ.

Министарство ће у сарадњи са надлежним органима ентитета и Брчко дистрикта наставити активности на припреми овог документа и доставити га Савјету министара на усвајање.

Доношењем овог документа жели се створити цјеловит преглед улога свих надлежних институција и обавеза које проистичу из њихових надлежности и трасирати пут ка успостављању пољопривредног информационог система у БиХ усклађеног са захтјевима и регулативом ЕУ.

Савјет министара БиХ усвојио је и информацију о активностима на успостављању и развоју система идентификације земљишних парцела у БиХ, те позвао све надлежне институције у БиХ да, у координацији са Министарством спољне трговине и економских односа, наставе реализацију започетих активности и дефинишу минималне заједничке елементе за успостављање и развој овог система.

Циљ је ову област прилагодити стандардима и захтјевима ЕУ, да би се пољопривредно-прехрамбеном сектору у БиХ што прије омогућило коришћење гарантних и фондова за подршку руралним активностима, те да би се за овај сектор отворило тржиште ЕУ са више од 500 милиона потрошача.

Савјет министара БиХ упознат је са анализом спровођења Закона о пољопривреди, исхрани и руралном развоју БиХ, те је позвао све институције надлежне за пољопривреду у БиХ да својим активним учешћем пруже пуну подршку Министарству спољне трговине и економских односа у спровођењу одредби овог закона.

Анализом је дат преглед спровођења Закона по поглављима, а посебно су анализирани процеси усаглашавања домаће политике у пољопривреди са принципима Заједничке пољопривредне политике ЕУ, укључујући хармонизацију законодавства, изградњу и јачање институција и реформе политике.

У анализи се наводи да генерално није остварен жељени напредак у усклађивању пољопривредно-прехрамбеног сектора БиХ са Заједничком пољопривредном политиком ЕУ, односно да је тај процес и даље на самом почетку, иако је почео још 2008. године.

Оцијењено је да је ово један од највећих изазова у сектору пољопривреде у БиХ како због обима легислативе коју треба преузети и спровести и потребних институционалних капацитета које треба изградити или оспособити, тако и због чињенице да заједничка пољопривредна политика ЕУ стално пролази кроз значајне реформе и промјене.

Савјет министара БиХ усвојио је информацију Министарства спољне трговине и економских односа о активностима БиХ у оквиру ФАО Опште комисије за рибарство Медитерана.

Министарство спољне трговине и економских односа је задужено да, у сарадњи са представницима надлежних органа ентитета, кантона и Брчко дистрикта, настави да координише активности које су предвиђене с циљем пријема БиХ у пуноправно чланство ове комисије.

Општа комисија за рибарство Медитерана дјелује у оквиру Организације за храну и пољопривреду УН. Комисију чине 24 земље чланице, заједно са ЕУ, а њени циљеви су промовисање развоја, очување, рационално управљање и најбоље коришћење живих ресурса, као и одрживи развој аквакултуре на Медитерану, Црном мору и повезаним водама.

БиХ је једина земља која излази на море, а која није чланица ове комисије, саопштено је из Савјета министара БиХ.

Извор: СРНА