latinica  ћирилица
21/09/2016 |  10:59 ⇒ 11:02 | Аутор: ТАНЈУГ

Бивши терористи Ал Каиде ментори нових џихадиста у Европи

Постоје директне везе између Ал Каидиних терористичких мрежа у посљедњих десет година и терористичких ћелија у Европи повезаних са такозваном Исламском државом, које су посљедњих мјесеци извеле низ напада, наводи се у новом извјештају британске аналитичке групе Друштво Хенри Џексон.
Рат - Фото: AFP
РатФото: AFP

Како из Лондона извјештава новинар Гласа Америке Хенри Риџвел, студија позива на боље праћење потенцијалних регрута, како би се спријечило да их осуђивани терористи радикализују. У истраживању су упоређене терористичке мреже у Европи повезане са Ал Каидом, почетком 21. вијека, у вријеме када је почела инвазија на Авганистан предвођена НАТО-ом - и актуелне мреже повезане са Исламском државом, које су одговорне за недавне нападе у Паризу и Бриселу. Аутори студије кажу да су се стално понављала иста имена.

- Једни те исти појединци, који су најприје осуђивани као активисти Ал Каиде, практично су обучавали и његовали оне који су послије били умијешани у нападе у Паризу и Бриселу - каже Руперт Сатон из Друштва Хенри Џексон.

Глас Америке наводи да су међу тим појединцима и Абделхамид Абауд, главни координатор напада у Паризу у новембру прошле године, и Наџим Лакрауи, који је детонирао бомбу у самоубилачком нападу на бриселском аеродорму у марту ове године.

- Они су били повезани са неколико појединаца, који су претходно осуђени због учешћа у операцијама Ал Каиде, али и са свештеником по имену Калид Зеркани, који је практично као отац великом броју тих појединаца. Чак је био познат по надимку Папа Ноел - наводи Сатон.

Многи од старијих припадника некадашњих мрежа Ал Каиде одлазили су у Авганистан да се боре током прошле деценије, а како је сиријски грађански рат постајао мјесто окупљања за џихадистичке борце, тако су преносили своје знање европским терористичким ћелијама у зачетку.

- Пружали су им експертизу када је ријеч о прављењу бомби или формирању мрежа, али и давали савјете о томе како да путују у ратне зоне ради обуке, како да стекну искуство у борби и како да користе конфликтне зоне као области у којима можеш да развијеш своје идеје и осмислиш нападе - тврди Сатон.

Аутори извјештаја наводе да је искуство у борби кључно, с обзиром да су најозбиљније терористичке нападе у Европи, повезане с Исламском државом, планирали европски држављани, који су се враћали с првих линија фронта у Сирији. Међутим, појединци су често тешко уочљиви за обавјештајне службе.

- Често ти појединци можда нису ни дошли у контакт с властима у прошлости. Тако да уколико има директних веза између двије мреже, појединци које ти ветерани регрутују, можда су имали посла с полицијом само преко мањих кривичних дјела - објашњава Сатон.

Аутори студије такође истичу да поменута повезаност показује да је неопходно унаприједити напоре да се спријечи радикализација у затворима, али и да је потребно осмислити боље начине како би се спријечило да преступници буду увучени у терористичке активности.