latinica  ћирилица
21/07/2016 |  14:47 ⇒ 16:59 | Аутор: ТАНЈУГ

Ковач поново пријети: Србија да не провоцира

Одлазећа хрватска влада не престаје да пријети Србији након што је Србија у понедјељак у Бриселу отворила поглавља 23 и 24, па тако технички министар за спољне послове данас пита да ли је Београд покренуо истрагу о, како каже, ракетирању Банских двора, када су пилоти ЈНА "имали задатак потпуно да униште политичко вођство Хрватске и да убију предсједника Фрању Туђмана".

У опширном интервјуу загребачком Јутарњем листу, готово у цијелости посвевћеном Србији и поглављима 23 и 24, Ковач најављује да ће конститутивна сједница владине Комисије, која ће пратити извршавање обавеза Београда, након отварања тих поглавља, бити одржана већ наредне седмице.

Најавио је да ће одлазећа влада наредне седмице, како је рекао, позвати Владу Србије да почне са изавршавањем тих обавеза.

Комисија за мониторинг Србије састаће се, каже Ковач, најмање четири пута годишње и утврђиваће шта је Србија у поглављима 23 и 24 испунила.

"Јасно је да ће та комисија посебно пратити шта Србија чини на измјени закона о ратним злочинима који има надлежност и за Хрватску, БиХ и друге земље бивше Југославије", навео је.

Упитан да ли то значи да Хрватска од Србије тражи да укине надлежност закона над хрватским грађанима, Ковач одговара потврдно и додаје да Србија тај закон мора најприје да суспендује, а на крају и да га укине.

"Све је јасно уписано у прелазним мјерилима. Србија ће морати све то да испуни ако жели напредовати према ЕУ. Ако Србија не буде извршавала преузете обавезе, неће моћи ући у ЕУ", поновио је Ковач.

Актуелни шеф дипломатије Хрватске каже и да би Србија "умјесто скандалозног најављивања истрага против хрватских ветерана" требало да процесуира "одговорне за ракетирање Банских двора и за покушај атентата на хрватско државно вођство и предсједника Фрању Туђмана".

"Зар то не би било умјесно", запитао је одлазећи министар те додао да техничка влада потпуно разумије хрватске ветеране и њихова удружења.

"Њихова забринутост је апсолутно оправдана. Посебно након прошлонедјељне изјаве тужиоца за ратне злочине у Србији, господина Милана Петровића, о томе да се врше неке истражне радње везане за хрватске држављане, конкретно за хрватске ветеране за наводне ратне злочине почињене на хрватској територији", рекао је Ковач, који је протелих дана под великим притиском ветерана који су одлучили да ускрате подршку овој влади, а шта ће бити са наредном о томе ће, како су поручили, одлучити на изборима.

Србији је поручио да "престане да манипулише и малтретира хрватску јавност" јер то, како је рекао, уноси немир међу ветеране и уједно наноси штету односима између Хрватске и Србије.

Ковач каже да од Србије сада очекује "прионе послу и почне извршавати своје обавезе на основу отворених поглавља".

"А хрватској јавности, посебно хрватским ветеранима, поручујемо да је ова хрватска влада учинила све што је могла, јер сада први пут имамо механизам који је европски и омогућује да Србија примјени све оно што од ње тражимо. Сада је све на Србији, а Хрватска ће надзирати њено испуњавање обвеза. Не буде ли их Србија испуњавала, сама ће себе блокирати", рекао је Ковач.

На констатацију да опозициони СДП Зорана Милановића различито тумачи насталу ситуацију са Србијом, Ковач каже да је запрепашћен "безобразлуком бивше владе и садашње опозиције, посебно СДП-а".

Бившу владу је оптужио да ништа није учинила, те да је актелна влада морала да, како је рекао, исправља њихове пропусте.

Упитан да коментарише изјаве комесара Јоханеса Хана и премијера Србије Александра Вучића у Бриселу, Ковач каже да он њих не може да спријечи да дају "свакојаке изјаве".

"Оно што је за нас једино важно је да сада имамо заједничку позицију ЕУ која обваезује све нас чланице у односу на Србију. Очекујемо да Србија те обавезе почне да спроводи и само нас то занима. А српску владу позивамо да буде рационална и не шири погрешна тумачења. Хрватска је та која је сједила за бриселским столом и преговарала, Србија није. Наше ће тумачење садржаја и испуњења обавеза бити мјеродавно, а не оно Србије. Не буде ли извршавала своје обавезе, Србија неће моћи напредовати према ЕУ. Хрватска у сваком тренутку може зауставити процес приступања Србије", још једном је поновио Ковач.