latinica  ћирилица
07/07/2015 |  09:17 | Аутор: ТАНЈУГ

Дачић: У СБ УН само британски приједлог резолуције о Сребреници

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да Србија не смије да "ликује" ако се на сједници Савјета безбједности не усвоји резолуција о Сребреници, али ни да оплакује своју судбину ако дође до њеног усвајања
Ивица Дачић - Фото: ТАНЈУГ
Ивица ДачићФото: ТАНЈУГ

- Ово је важан дан за српски народ, не мислим да је судбоносни. Резолуција ће бити прихваћена или одбијена...Очекујемо да сви буду свесни негативних последица од усвајања резолуције - рекао је Дачић, подсјетивши да је и само подношење нацрта већ изазвало много проблема.

Истакао је да Србија не оспорава злочин у Сребреници, рекавши да постоји много других злочина над српским народом који "и по броју жртава превазилазе ову бројку".

- Велика Британија није одиграла позитивну улогу у свему овоме. Није спорно да ли неко осуђује или не злочин у Сребреници. Споран је начин на који се покренула идеја о доношењу резолуције, јер резолуције нису доношене у другим случајевима - навео је Дачић.

Приједлог резолуције коју је поднијела Велика Британија, по оцјени Дачића не може да створи помирење.

- Ако је циљ помирење, сви ћемо се радовати помирењу. Овај предлог који је изазвао толико подела не може да створи помирење. Ако неко жели да тиме створи правне претпоставке за укидање Репулике Српске по основу претпоставке да је настала на геноциду који ето сада жели да се верификује на СБ, морам да подсетим да је Србија гарант Дејтонског споразума - истакао је Дачић.

Он је истакао да Србија и српски народ, историјски гледано, нису заслужили да, осим Руанде, буду једини означени као починитељи геноцида, оцијенивши да ће на основу британске резолуције, када је о политичким посљедицама ријеч, неко можда оспорити легитимитет Републике Српске.

- Зато је важан приступ, прво морамо да се уравнотежено говори о свим жртвама на свим странама у БиХ. Политичари се мењају, али РС је историјска творевина Дејтонског споразума - указао је Дачић у интервјуу за ТВ Н1.

Тај споразум су, подсјетио је, предложиле велике силе.

- Нису га с одушевљењем прихватили ни Милошевић ни председник РС. Политичари могу да се мењају, да се воле или не воле, али Србија и РС, која је саставни део БиХ, биће већи и то нема шансе да било ко угрози - рекао је Дачић.

Србија се никада није бавила утврђивањем или порицањем да се у Сребреници догодио злочин, али овдје је ријеч о томе може ли се рат у БиХ и геноцид уопште свести само на један догађај, запитао је он. Србија је, истакао је, једина земља у региону која је осудила злочин у Сребреници и процесуирала осумњичене за учествовање у том злочину, оцијенивши да иза инсистирања на резолуцији леже интереси "неких земаља које траже намиривање рачуна с другим земљама".

- Ако од свих злочина и геноцида који су били у 20. веку доносимо резолуцију само о Руанди и Сребреници, овде је очигледно да неке земље траже поље за намиривање рачуна с неким другим земљама. Велика Британиј има велике интересе у исламском свету и мисли, пошто учествује у многим кампањама у тим земљама, најклакше тако да намири рачуне према малој земљи као што је БиХ - рекао је Дачић.

Према његовим ријечима, не смије се заборавити да је Велика Британија јака сила с којом Србија има добре односе, али да не можемо да прећутимо да је британска резолуција "скривана од нас и није припремана заједно с нама". Он је додао да ће, када је ријеч о гласању у Савјету безбједности, све бити познато вечерас.

- Русија није пустила свој предлог резолуције, тако да ће на гласање бити изнесен само британски предлог. Дискусија би требало да траје три сата. Вечерас ће бити познат исход - рекао је Дачић.

Када је ријеч о руском вету, Дачић је објаснио да је Србија изнијела јасан став који је био против покушаја изазивања нових подјела.

- Председник Републике се обратио свим шефовима држава чланица СБ и позвао их да не усвоје ову резолуцију. Послата су писма свим шефовима државама, па и краљици Елизабети. У протоколарном смислу председник је поступио исправно, наравно да неће краљица о томе одлучивати, већ Влада. Не могу да говорим и да износим претпостпоставке о вету - рекао је Дачић.

Он је додао да вјерује да ће чланице Савјета безбједности схватити да се до помирења не може доћи новим подјелама.

- Очекујем да све државе које су учествовале у Дејтонском споразуму покажу висок ниво одговорности за ситуацију у БиХ, а то значи да не доносе никакве одлуке које би могле да дестабилизују ситуацију тамо - сматра Дачић.

Како је истакао Србија је заиста много уложила у помирење са БиХ.

- И са Бакиром Изетбеговићем сам разговарао више пута и заједно смо констатовали да су незгодни овакви датуми, јер обично такве ствари не доприносе помирењу - рекао је Дачић.