latinica  ћирилица
24/04/2015 |  14:53 | Аутор: Агенције

Иванић на обиљежавању 100. годишњице битке код Галипоља (ВИДЕО)

Предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине, Младен Иванић, на позив предсједника Републике Турске Реџепа Тајипа Ердогана, борави у Турској, гдје присуствује прослави стогодишњице битке код Галипоља, којом се обиљежава побједа турске војске над Савезницима у Првом свјетском рату.

Церемонији, која се одржава у граду Санакале, осим Иванића присуствују бројни високи званичници из цијелог свијета, укључујући шефове држава, предсједнике парламената и влада, саопштено је из Предсједништва БиХ. 

Гробље на Галипољу

 Стогодишњицу битке на Галипољу, једне од најкрвавијих битака у Првом свјетском рату, данас су у Турској обиљежили породице и потомци погинулих војника, предсједник Турске Реџеп Тајип Ердоган и бројни свјетски лидери.
 Ердоган и британски принц Чарлс положили су вијенце на споменик палим турским војницима на Галипољу, пренио је АП.
 На церемонију су дошли премијери Аустралије и Новог Зеланда, Тони Абот и Џон Кеј, британски принчеви Чарлс и Хари,предсједавајући предсједништва БиХ Младен Иванић, а Србију представља први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић.
 "Платили смо високу цијену побједе на Галипољу. Ипак, не треба да заборавимо да своју садашњу независну државу дугујемо том духу и истрајности коју смо показали", поручио је Ердоган.
 "Упркос ужасним жртвама које су многи поднијели у два свјетска рата, нетолеранција комбинована са спремношћу да се примијени варварско насиље остају стални извор подјела и конфликата", рекао је принц Чарлс, преноси АП.
 Он је додао да сви имамо дужност да нађемо начин да превазиђемо нетолеранцију како бисмо се борили против мржње и предрасуда, и могли да кажемо да тиме одајемо почаст жртвама оних који су страдали на Галипољу. 
 Принц Хари такође је одржао говор испред споменика британским војницима.
 Централна комеморативна свечаност биће одржана у суботу, преносе агенције.
 Битка на Галипољу била је једна од најкрвавијих битака у Првом свјетском рату и вођена је од 25. априла 1915. до 6. јануара 1916. године између Њемачке, коју су подржавале отоманске снаге, и савезника, укључујући Аустралију, Британију и Нови Зеланд, које су покушавале да освоје Цариград и успоставе контролу над Босфором и Дарданелима.
 У савезничком искрцавању на полуострву Галипољу 25. априла 1915. године, учествовало је и више од  60.000 аустралијских и новозеландских војника.
 То је било први пут да су те војске те двије тадашње британске колоније учествовале у некој битки, због чега Аустралија и Нови Зеланд обиљежавају 25. април као свој национални празник.
 Тијела погинулих данас леже заједно на одвојеним гробљима полуострава Галипоље на западу Турске, што се посматра као снажан симбол помирења између бивших непријатеља.