Албанија, земља орлова и бункера
Екипа емисије Тамо далеко, боравила је током новембра 2013 године у Албанији. Посјетили смо неколико градова, од Скадра у којем живи највећа српска заједница, преко главног града Тиране и луке Драч, до историјских простора Љеша и Елбасана.Трагајући за српским споменицима, а овдје их има много, снимили смо до сада неснимљене просторе.
Задовољство је било упознати представнике српске заједнице из два удружења, "Морача-Розафа" и "Свети Јован Владимир", те њихове најмлађе чланове који су нам пренијели како воле да уче српски језик, али нажалост немају довољно књига.
У Албанији смо уживали обилазећи прелијепу Јадранску обалу и историјску луку Драч,одмарали се накратко уз поглед на ријеку Бојану која се улијева у Скадарско језеро и прошетали старим утврђењем које се издигло изнад Скадра, те сазнали у којем манастиру се вјенчао један од најпознатијих ратника са ових простора, кога једни зову Скендер бегом а други Ђурђем Кастриотијем, на чијем се гробу такође били.
Иако најсиромашнију земљу у Европи, чија једна трећина становника борави у иностранству, називају земљом орлова и бункера, ми орлове нисмо видјели, сем на безброј застава широм земље, а хиљаде бункера Енвера Хоџе, више немају исту улогу као у његово вријеме.Бункери су претворени у кафиће,неки обојени у веселе боје , неки зарасли у маховину, као што су опустиле кућа и вила диктатора, који су у 20. вијеку владали овом земљом, а српски народ који овдје живи вијековима, излагали различитим видовима омаловажавања и малтретирања. Изгледа да су та времена иза Срба који су опстали и које ни тешки 20 . вијек није отјерао са њихових огњишта.
Албанија је земља у коју вриједи отићи , да би се разбиле предрасуде. Имате шта видјети и доживјети , природне љепоте, безброј историјско-културних споменика и гробове српских јунака из ратова за ослобођење.