16/09/2013 | 16:53 | Аутор: РТРС
Чавић: Нисам пустио Елеза на слободу
Предсједник Демократске партије Драган Чавић огласио се данас поводом јучерашње изјаве предсједника СНСД-а Милорада Додика да ће против њега поднијети кривичну пријаву.
Подсјећамо, Додик је најавио да ће против некадашњег предсједника Републике Српске бити поднесена кривична пријава, јер је потписао рјешење о помиловању вође криминалног клана из Источног Сарајева Дарка Елеза.
- На питања које је јавно поставио јавно му и одговарам:
прије непуних девет година, на приједлог Министарства правде Републике Српске којег је надлежни суд из Источног Сарајева писмено овластио да предложи одговор на молбу за помиловање, у складу са Законом , потписао сам ријешење којем се Дарку Елезу казна затвора од 5 година и 8 мјесеци умањује за једну годину, дакле није пуштен на слободу, већ му је умањена казна- наводи Чавић.
"Додик по ко зна који пут", наводи Чавић, "обмањује јавност да сам ја потписао извјештај за Сребреницу и позивам га да коначно јавно покаже тај мој потпис као доказ своје тврдње.
Бивши предсједник РС Драган Чавић донио је 9. јануара 2005. године, на крсну славу РС, одлуку о помиловању недавно ухапшеног вође криминалног клана Дарка Елеза, тада осуђеног за убиство Горана Говедарице у Источном Сарајеву.
Окружни суд у Источном Сарајеву о молби Елеза за помиловање одбио је да да било какво мишљење, док је тадашњи министар правде Сауд Филиповић предложио да му се остатак казне преформулише на условну.
Чавићева одлука о помиловању 49 лица, међу којима и Дарка Елеза објављена је у "Службеном гласнику РС" број 6 од 22. јануара 2005. године.
Чавић је за вријеме четворогодишњег мандата помиловао 220 лица. Посљедњи указ о помиловању потписао је само десет дана послије избора 2006. године, кад се већ знало да функцију треба да преда Милану Јелићу.
Драган Чавић се као предсједник РС обратио грађанима 22. јуна 2004. године поводом Извјештаја Владине Комисије за Сребреницу и признао да су српске снаге починиле злочин.
Чавић је рекао и да догађаји у Сребреници од 10. до 19. јула 1995. године представљају црну страницу српске историје.