03/07/2013 | 11:34 | Аутор: Агенције
Бошњачке власти кажњавале излазак цивила и војника из Сребренице?
Бошњачке власти у Сребреници спречавале су и грубо кажњавале излазак цивила и војника из енклаве уочи њеног пада у јуну и јулу 1995. године, наводи се у ратним документима Армије БиХ које је објавио лист "Прес Републике Српске".
У једном од докумената, под ознаком "строго повјерљиво" од 17. јуна 1995. године, наводи се да заступник команданта 28. дивизије такозване Армије Републике БиХ Рамиз Бећировић обавјештава команду 285. лаке бригаде из Жепе да су, осим издатих наредби о спречавању војних лица и цивила у напуштању демилитаризованих зона, све учесталији одласци мањих група у правцу Кладња и Тузле и према Србији.
"Потребно је преузети све неопходне оперативне мјере преко органа војних безбједности бригаде и у сарадњи са станицом јавне безбједности Жепа с циљем спречавања војних и цивилних лица да напусте слободне просторе Сребренице", наводи се у наредби Бећировића.
Све службе безбједности, пише у наредби, дужне су да сва војна и цивилна лица која без одобрења стигну у Жепу лише слободе, разоружају и о томе одмах извијесте команду дивизије ради слања обезбјеђења за принудан повратак таквих лица у Сребреницу, према којима ће се одмах предузети одговарајуће репресивне мјере.
Да су бошњачке снаге у Сребреници биле до зуба наоружане, иако је демилитаризовану зону чувао УНПРОФОР, свједоче и наводи из извјештаја некадашњег команданта Главног штаба Армије БиХ Расима Делића у којима пред посланицима Скупштине БиХ 1996. године објашњава узроке пада Сребренице, у којем стоји да је војни врх у априлу 1994. године почео да дотура материјално-техничка средства у енклаву.
"Три групе су у јесен 1994. године пренијеле одређену количину наоружања, опреме и средстава везе. Овај начин био је веома спор и ризичан, те смо тражили начин да поново отворимо ваздушни мост који је постојао у првој половини 1993. године", наводи Делић.