21/02/2013 | 21:41 | Аутор: РТРС
ПЕЧАТ: Двадесет година од злочина над Србима у Чајничу
Навршено је двадесет година од када су снаге тзв. АРБиХ убиле 24 цивила српске националности у чајничким селима Поникве и Шапићи.
ПИШЕ: Н.Миљановић-Зубац
Напад је изведен с леђа, с територије Црне Горе. Међу убијеним је и четрнаестогодишњи, Жељко Машић.
Рањена је и заробљена седмогодишња Ивана Машић која је са мајком одведена у логор у Горажде.
„Мама је међу злочинцима препознала комшије Бунгуре, Муслимане из Буковице“ рекла је Ивана Машић.
Жртве и породице жртава безуспјешно покушавају, својим свједочењима, да пробуде правосудне институције у БиХ и Црној Гори.
Годинама је истрагу о овом злочину водило Окружно тужилаштво у Требињу.
По налогу Суда БиХ предмет ће преузети Тужилаштво БиХ. Врховно државно тужилаштво Црне Горе о злочину у коме су учествовали њени држављани- Муслимани из села Буковица, упорно ћути.
Незванично сазнајемо да се у овој правосудној институцији уопште и не води истрага у овом случају.
„Свка година је све тежа. Ако Бог да и буде правде, свака суза стићи ће онога ко је ово учинио. Иако је прошло 20 година никад ране нису зарасле и неће док правда не буде задовољена„ рекла је вечерас за Печат Жељкова мајка Дана Машић.
У зору 14. фебруара 1993. године, с територије Црне Горе из правца села Буковица припадници тзв. Армије БиХ напали су незаштићена села Трпиње и Шапићи у општини Чајниче. С леђа, одакле су Срби, мјештани чајничких села најмање очекивали.
Муслимански војници претходно су прошли кроз слабо повезане положаје Војске РС и прешли на територију Црне Горе, гдје су их дочекали муслимани из Буковице. Многи од њих и сами су тог дана обукли су униформу тзв Армије БиХ. Исказ заробљених војника тзв. Армије БиХ потврђује помоћ и учешће муслимана из Буковице, Црне Горе у нападу на Чајниче.
И транскрипти разговора, које је у књизи“ Државна тајна" објавио Семир Халиловић, син ратног команданта тзв. Армије БиХ, Сефера Халиловића, јасно доказују да су у покољу српског цивилног становништва у чајничким селима, учествовали црногорски држављани муслиманске националности из Пљеваља.
У документима које је објавио Халиловић, прецизно је наведена наредба како треба извести напад у Чајничу, преко Црне Горе, ко су били сарадници из пљеваљске Буковице и како је уз њихову помоћ избјегнут сусрет са граничарима Војске Југославије.
И, поред свих доказа, правда још није задовољена, злочинци чија су имена позната и даље су слободни шетају.
За ратни злочин над српским цивилима у Чајничу осумњичено је петнаест особа међу којима су и Бошњаци из Буковице.