16/10/2012 | 19:16 | Аутор: РТРС
Пуповац: Асимилација је највећа опасност за Србе у Хрватској
Какав је положај Срба данас у Хрватској и да ли је оправдана бојазан да ће се након приступања Хрватске Европској унији догодити систематско занемаривање потреба и проблема највеће мањинске заједнице у Хрватској, расправљало се вечерас на трибини у Бањалуци коју је организовало Удружење Јадовно 1941.
Положај Срба у Хрватској и даље је тежак, каже предсједник Српског народног вијећа Милорад Пуповац, додајући да се још ради на отклањању ратних и поратних тешкоћа, јачању својих институција и одупирању асимилацији.
"Боље је него што је било јуче, али далеко од онога како мислимо да би требало да буде", оцијенио је Пуповац.
"Најмање резултата имамо када је ријеч о запошљавању. Оно што се догоди у приватном сектору се догоди, али када је у питању држава немамо резултата. Имамо Акциони план, али немамо акцију", рекао је Пуповац.
Пуповац очекује да ће, након уласка Хрватске у ЕУ, Брисел, осим Загреба, бити адреса на којој се могу отворити питања Срба у Хрватској.
Он очекује и напредак у развоју подручја у која су се вратили Срби и боља рјешења у политици равномјерног развоја.
Пуповац је оцијенио да је процес приступања и преговора за улазак Хрватске у ЕУ већ утицао на рјешавање проблема Срба у Хрватској.
"Питања која су иначе чекала на рјешавање преко деценију, а у неким случајевима и дуже, почела су се рјешавати. Нека су ријешена, а нека су у поступку рјешавања", рекао је Пуповац.
Посјета Пуповца је веома важан гест повјерења и поштовања, јер је Српско народно вијеће у протекле три године подржало све њихове иницијативе и акције, поручују из Удружења Јадовно.
"Захваљујући томе, о јадовничком страдању се све више зна, не само у Хрватској, БиХ и Србији чији су грађани страдали на том стратишту, него и у Москви, Бриселу, Јерусалиму...", рекао је Душан Басташић, предсједник Удружења "Јадовно".
Из Хрватске је током рата од 1991. до 1995. године протјерано више од пола милиона Срба, док су подаци о броју повратника у Хрватску различити. Пуповац је навео да постоје двије врсте података о броју Срба повратника у Хрватску - званични подаци и они који се заснивају на истраживањима и који су ближи реалности.
Према званичним у Хрватску се вратило 136.000 Срба, док подаци који се заснивају на истраживањима показује да је ријеч од 60. 000 до 70.000 Срба.
Трибина о положају Срба у Хрватској одржана је у мултимедијалној сали РТВ дома, а присуствовао јој је велики број Срба избјеглих из Хрватске почетком '90-их година.