21/07/2012 | 18:05 | Аутор: РТС
Хрватска одговорна за злочин у Вариводама
Врховни суд Хрватске је пресудио да је Хрватска одговорна за смрт девет српских стараца, ликвидираних на кућном прагу у селу Вариводе, два мјесеца послије акције „Олуја". Починиоци су још непознати.
Над цивилима у Вариводама, послије "Олује", извршен је терористички чин из политичких побуда, са циљем изазивања страха, ужаса и осјећаја личне несигурности грађана, пресудиле су судије Врховног суда Хрватске, пише ријечки Нови лист.
У априлу 2010. године поломљен је крст и однесена спомен плоча са обиљежја убијеним српским старцима у Вариводама. Починилац је убрзо ухваћен и процесуиран.
Те године, 5. октобра, нови споменик са ћириличним и латиничним натписом "Недужним и мучки убијеним мјештанима Варивода 28. 9. 1995." и именима страдалих српских стараца открили су предсједник Хрватске Иво Јосиповић и савјетник предсједника Србије за дијаспору Млађан Ђорђевић.
Република Хрватска одговорна је за убиство деветоро старијих особа српске националности који су у селу Вариводе 28. септембра 1995. године ликвидирани из ватреног оружја на кућним праговима, одлука је Суда.
Рјешење којим се признају жртве и недвосмислено утврђује мотив злочина, Врховни суд је донио одлучујући по жалби Јована Берића на одлуке нижих судова у Книну и Шибенику који су одбацили његову тужбу против Хрватске, за накнаду штете због убиства његових родитеља.
У поступку је утврђено да је истог дана у том селу убијено девет особа, све старије особе српске националности, да су убиства извршена у дворишту или кућама убијених, а у временском раздобљу пошто је завршена акција "Олуја", на подручју бившег УН сектора Југ. Стога се у ускладу с изнесеним недвосмислено указује, а оцјењујући шири контекст прилика и догађања у којима је штетна радња почињена, да је убиство родитеља тужитеља у конкретној ситуацији изазвало код грађана осјећај страха, ужаса и личне несигурности, па су зато тим чином остварена обиљежја терористичког акта", наводи се у рјешењу Врховног суда, које је потписао предсједник судског вијећа Иван Каладић, цитира Нови лист.
У овом случају, била је то порука преосталом српском живљу да напусти домове ако не желе да доживе исту судбину, а онима који су избјегли да се не враћају у Хрватску, констатује лист. Починиоци једног од највећих злочина у Хрватској у рату и послије рата, нису откривени ни послије 17 година, а чекајући правду и правичну одштету породице жртава сада су први пут, и то од највишег правосудног тијела Хрватске, добиле пресуду у своју корист, констатује лист.
Овим рјешењем породицама жртава се даје право на надкнаду штете од Хрватске, без обзира што починиоци злочина нису утврђени, казнено гоњени и проглашени криви, пише на крају Нови лист, наглашавајући да су нижи судови, одбијајући тужбу, наложили тужиоцу Берићу да плати 54.000 куна (око 7.500 евра) за судске трошкове.