latinica  ћирилица
13/08/2026 |  13:33 ⇒ 15:34 | Аутор: РТРС

Голубовић: Разрадићемо модел суфинансирања продуженог боравка; Макарић: Проширујемо капацитете Болнице у Бијељини

Министар просвјете и културе Републике Српске Боривоје Голубовић изјавио је да је Влада Српске данас задужила министарства просвјете и културе, финансија и здравља да разраде модел суфинансирања продуженог боравка дјеце у приватним предшколским установама, како би родитељи од 1. септембра могли да остваре то право.
Конференција за новинаре у Влади Српске - Фото: РТРС
Конференција за новинаре у Влади СрпскеФото: РТРС

- Утврдићемо јасне критеријуме, начин финансирања. Сви родитељи биће обавијештени како би могли да на вријеме поднесу захтјев и обрате се Фонду за дјечију заштиту - рекао је Голубовић.

Голубовић је подсјетио да је у прошлој школској години обухват дјеце у систему јавних продужених боравака Републике Српске био око 13.600 ученика, у више од 550 одјељења.

Голубовић је истакао да је у прошлој школској години 610 дјеце, због недостатка капацитета, морало да користи продужени боравак у приватним предшколским установама.

- Родитељи су били принуђени да плаћају продужени боравак у приватним установама. Ту смо дошли до дисбаланса између родитеља чија дјеца иду у јавне продужене боравке и дјеце која иду у приватни продужени боравак - навео је Голубовић након сједнице Владе Српске.

С тим разлогом је, подсјетио је Голубовић, премијер Српске Саво Минић рекао да ће Влада обезбиједити финансијску подршку родитељима дјеце која иду у приватни продужени боравак.

На сједници Владе Српске усвојена је и информација о иницијативи за проширење просторних капацитете и изградњу новог објекта Болнице "Свети Врачеви" у Бијељини, рекао је помоћник министра за социјалну, породичну и дјечију заштиту Владимир Макарић.

Макарић је навео да је на сједници Владе усвојена информација о иницијативи за проширење просторних капацитете и изградњу новог објекта Болнице "Свети Врачеви" у Бијељини.

- Прихваћена је иницијатива руководства да се прошире капацитети болнице, с обзиром да су анализе показале да је од 2013. године, када је Болница изграђена, повећан број хоспитализација за 75 одсто - прецизирао је Макарић.

Он је напоменуо да ће капацитет бити повећан за 188 лежајева, што ће са постојећим бројем бити 434 лежаја.

- Процијењено да је за ове намјене потребно изградити објекат величине 14.500 метара квадратних - рекао је Макарић.