latinica  ћирилица
21/07/2026 |  11:48 ⇒ 12:30 | Аутор: РТРС

Нуждић: Не треба одустати од доказивања да је на овим просторима осиромашени уранијум изавао бројна обољења (ВИДЕО)

Вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић коментаришући пресуду италијанског суда који је досудио бившем официру Нунцију Сантучију 300.000 евра одштете, нагласио је да не треба никада одустати од доказивања да је осиромашени уранијум изазвао бројна обољења код људи на овом простору.
Виктор Нуждић - Фото: РТРС
Виктор НуждићФото: РТРС

- До сада нико није успио да добије неку тужбу против НАТО-а и они се на такав начин постављају. Овдје се ради о томе да су  италијански војници ишли тужбом према свом министарству одбране и према самој држави Италији. Наравно то не значи да не треба покушавати, али оно што је сигурно чињеница да НАТО неће прихватити било какву одговорност за злочине. Међутим, то нас неће спријечити да и даље доказујемо супротно - поручио је Нуждић.

 

Италијански суд досудио је бившем официру Нунцију Сантучију 300.000 евра одштете, утврдивши да је његов рак желуца повезан са изложеношћу контаминираној средини и остацима муниције са осиромашеним уранијумом током мисије на Косову и Метохији. Сантучи је више од 30 година служио у војсци, а одлука је названа важним преседаном за војнике који су служили на Балкану.