Припадници МУП-а Српске свакодневно се суочавају са бројним изазовима и акцијама: Посебан изазов кризне ситуације (ВИДЕО)

Од рутинских контрола до тешких кривичних дјела. Посебан изазов представља суочавање са кризним ситуацијама. Службеници Полицијске станице Котор Варош недавно су имали управо једну такву, коју су на срећу свих успјешно ријешили.
У 18.55 полицијској станици у Котор Варошу пријављен је случај насиља у породици, гдје је једна особа пријетила да ће активирати ручну бомбу. О свему је одмах обавијештена најближа патрола.
На терен су изашле двије патроле. По доласку на лице мјеста затекли су особу у дворишту породичне куће како у једној руци држи бомбу, а у другој њен осигурач и пријети да ће је активирати.
- Пошто познајем наведено лице одмах смо покушали са њим обављати разговор, тако да сам га држао стално у фокусу да цијело вријеме причамо са њим како бисмо му скренули мисли са неких других активности. То је све трајало отприлике сат времена на лицу мјеста, преговарање, договарање - каже Горан Брљић, замјеник командира Полицијске станице Котор Варош.
Замјеник командира то вече је био дежурни у станици. По пријему дојаве обавијестио је свог надређеног. Иако је тај дан био слободан, командир Полицијске станице се одмах упутио на лице мјеста како би покушао преговарати са извршиоцем.
У кризним ситуацијама посебним правилником је прописано поступање свих припадника МУП-а, као и мјере и радње које се предузимају. Циљ дјеловања је заштита живота угрожених лица, ослобађање талаца уколико их има, лишавање слободе извршилаца и заштита непосредног окружења безбједносног догађаја.
Ријечи младог полицајца Јовичића који дужност обавља свега двије и по године, свједоче о професионалности и преданости припадника МУП-а Републике Српске. Кризне ситуације су нешто са чиме се не сусрећу често. Захтијевају изузетну прибраност и фокусираност. азовне су чак и за искусније припаднике полиције.
При Министарству унутрашњих послова постоји и посебан Преговарачки тим задужен за кризне ситуације. Основан је 2012. године и чини га 25 преговарача и један психолог. Континуирано се едукују и усавршавају, а у складу са потребама врше се обуке нових чланова Преговарачког тима.
