latinica  ћирилица
30/06/2026 |  21:21 | Аутор: СРНА

Кошарац: Српска и Додик опет побједници, шут карта за Шмита

Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац истакао је да су Република Српска и Милорад Додик поново побједници, а да је Кристијан Шмит добио шут карту.
Сташа Кошарац - Фото: Уступљена фотографија
Сташа КошарацФото: Уступљена фотографија

- Шта ли ће сад бошњачка политика? Као и обично - тужни посматрачи - написао је Кошарац на "Иксу".

Земље ЕУ и САД се ни на данашњој сједници Управног одбора Савјета за провођење мира /ПИК/ нису усагласиле око имена новог високог представника, а Луис Кришок именован је за в.д. високог представника до коначног именовања новог.

Сједињене Државе инсистирају да Италијан Антонио Занарди Ландију буде именован за новог високог представника, док земље ЕУ предвођене Француском и Њемачком траже да то буде Француз Рене Троказ.

Кришок ће сутра преузети дужност, а Управни одбор ПИК-а се обавезао да ће постићи договор о избору новог високог представника што је прије могуће с циљем да се именовање заврши најкасније до 14. јула.

Шмита је прије скоро пет година именовао ПИК, тијело које није предвиђено Дејтонским мировним споразумом, а не Савјет безбједности УН, како је то предвиђено, због чега га Република Српска није признала као високог представника.

Шмит је 12. маја на сједници Савјета безједности УН саопштио да у јуну напушта БиХ.