latinica  ћирилица
25/06/2026 |  18:48 ⇒ 20:20 | Аутор: РТРС

Шта се дешава с ембрионима и како је настао проблем у приватној клиници у Сарајеву?

Више од девет мјесеци агоније за преварене пацијенте затворене поликлинике за био-медицински потпомогнуту оплодњу "Норт-вестерн" у Сарајеву.

Ембриони и биолошки материјали заробљени, надлежни у Федерацији нијеми на вапаје пацијената. Њихове кривичне пријаве, о могућим малверзацијама и криминалу, федерални ПОСКОК још провјерава.

Оштећени пацијенти сутра ће, пред зграду Министарства здравства Федерације у Сарајеву, на протест.

На стотине оваквих свједочења и питања – шта је са ембрионима и биолошким материјалом и у каквом су стању од октобра прошле године када је "Норт-вестерн" поликлиника напрасно затворена? Рјешења се и даље не назиру, породице очајне.

- Већина пацијената су под трајном фармакотерапијом под надзором психијатра, на лијечењу код психијатра, јер људи, жене, нису функционално с обзиром на забринутост шта се дешава с њиховим материјалом... Ту има много онколошких пацијената којима је једина нада за родитељство у тој клиници... Наши материјали дословно умиру и надлежни у Федерацији својом ћутњом, својим нечињењем допуштају да 500 потенцијалних живота умре - навела је Алма Ковачевић, пацијент.

Званичне информације пацијентима нико не даје. Сазнали су да федерални здравствени инспектор који једини досипа азот у спремнике са биолошким материјалима одлази у пензију. И то, кажу, не интересује претјерано ни надлежну Комисију при Федералном министарству здравства, а ни ресорног министра Недиљка Римца.

- Нису именовали никога ко ће да води бригу да досипа азот у спремнике са ембрионима након што инспектор оде у пензију. Никаквог одговора немамо на десетине наших дописа, на дописе институција из Федерације, из БиХ, на дописе међународних тијела, невладиног сектора, Министарство никада се никоме огласило није - напоменула је Ковачевићева.

Тако и на наш упит, у Федералном министарству здравства без одговора на питања – шта предузимају, да ли ко брине о биолошким материјалима, у каквом су стању?

Непознаница и даље како је "Норт-вестерн" поликлиника уопште добила дозволу за рад и могла склопити уговор са федералним Заводом за здравствено осигурање.

Бар имајући у виду шта је претходило свему.

На истој адреси раније је пословала здравствена установа "Њу лајф" чије је власништво преузео управо "Норт-вестерн". Занимљиво, и та поликлиника је затворена преко ноћи. Власници исти.

Оснивач "Норт-вестерна" је Мохамад Џалал Хамис, амерички држављанин сиријског поријекла.

Крађа, прање новца и још низ кривичних дјела наведени су у оптужници која је у Сједињеним Државама против њега подигнута.

Хамис, али и руководилац поликлинике Шпенд Рамадани, неколико љекара, федерални здравствени инспектори, надлежни у Министарству здравства, у Федерацији су под лупом ПОСКОК-а, а на основу кривичне пријаве преварених пацијената.

- Обавјештавамо Вас да се предмет налази у фази пријаве, те се активно предузимају радње из надлежности Посебног одјељења Федералног тужилаштва ФБиХ у циљу провјера навода садржаних у пријави и утврђивања чињеница и околности релевантних за доношење тужилачке одлуке о даљем току поступка - кажу у федералном Тужилаштву.

Док истрага очигледно тапка у мјесту, пацијенти поручују да неће одустати.

Искористиће, кажу, све законске процедуре и правне могућности да дођу до својих биолошких материјала и пребаце их на другу адресу, али и да одговорни за ову ситуацију буду процесуирани.