latinica  ћирилица
25/06/2026 |  16:20 ⇒ 17:37 | Аутор: РТРС

Нема предаје пред страним притисцима: СНС и УС усагласили заједничку стратегију одбране Српске

У Београду је одржан састанак Посланичке групе Српске напредне странке и Клуба посланика Уједињене Српске. Званична сарадња посланичких клубова двије братске странке датира од Споразума шефова клубова потписаног 30. јануара 2020. године, а на данашњем састанку разговарано је о досадашњој сарадњи и о новим пројектима у будућности.
СНС и Уједињена Српска - Фото: Уступљена фотографија
СНС и Уједињена СрпскаФото: Уступљена фотографија

Кулминација сарадње била је 20. септембра 2023. године када су предсједници парламената Србије и Српске, Владимир Орлић и Ненад Стевандић, потписали формирање Парламентарног форума Република Србија - Републима Српска.

Тако је страначка сарадња изњедрила највиши ниво инстутуционалних, патламентарних односа у нашој историји.

Поред тога, посланички клубови ове двије странке усаглашавају и законска рјешења у смислу побољшања рада институција, европске агенде, али и самосталне спољне политике и војне неутралности.

Заједно воде и борбу за права Српске у складу са Дејтоном и повељама УН и ЕУ конвенцијама - Србија као гарант, а Српска као потписник дејтонских анекса.

- Заједно се боримо против наметања страних намјесника и наратива, манипулација и страних уплитања у политички живот и изборе, поготово против блокада јавних институција и јавног живота инструментализацијом грађанских протеста или незадовољства. И у будућности ћемо дјеловати усаглашено и јединствено без обзира на тешкоће и изазове. На то нас обавезују формални, али и неформални споразуми и припадност истом народу, ма гдје живио - закључено је на састанку.