ИДДЕЕА наставља са неовлашћеном обрадом личних података; Зашто јој у томе помаже УИО? (ВИДЕО)

- Ово претходно питање што смо имали, зашто ИДДЕЕА ради ствари које нису усклађене са европским директивама, кад то није прописано, а ја кажем па није прописано јер институције Републике Српске блокирају доношење новог закона који би то уредио - рекао је Форто.
Према којем имагинарном акту онда "ради" ИДДЕЕА, када Форто признаде да доношење политичком Сарајеву валидног, не дозвољава Република Српска!? За Фортом ни директор ИДДЕЕ не заостаје!
- Зато смо ми развили апсолутно ново рјешење, гдје смо понудили грађанима алтернативу и рекли – океј, уколико вам се не дозвољава законом прописане ствари, ево, имате на други начин практично кроз удаљено потписивање - навео је директор ИДДЕЕ-а Алмир Бадњевић.
Да је ИДЕЕА радила супротно закону, потврдиле су и двије пресуде Суда БиХ. Да ради и даље, уз лична признања министра и директора, потврда је стигла од независног надзорног органа – Агенције за заштиту личних података - кроз трајну забрану прикупљања и обраде података грађана у сврху издавања електронског потписа. Бурно је реаговао Бадњевић – „штићеник“ Едина Форте који га је на позицију директора ИДЕЕ предложио и прогурао.
И касније му супротно законским одредбама, "проширио овлашћења". У иницијалној реакцији „завапио“ је како Агенција за заштиту личних података угрожава "дигитални правосудни систем". Тврдио је Бадњевић да електронске потписе које је незаконито издао свакодневно користи чак 2.000 судија, тужилаца и правосудних службеника у тужилачким и судијским актима.
Био је то пуцањ у празно, јер тужиоци и судије оптужнице, пресуде и друге правосудне акте потписују својеручно. Онда је неодбрањиво покушао одбранити новцем на који су грађани уобичајено најосјетљивији. Упитне су милијарде марака које се слијевају у буџет, запомагао је Бадњевић, јер Управа за индиректно опорезивање порезе прикупља баш уз помоћ незакинотог електронског потписа.
- Привредници практично не могу више уплатити ПДВ електронски како су то радили, милијарде су се мјесечно уплаћивале, не зна сад нико како ће бити уплаћена та милијарда прихода на буџет БиХ - навео је Бадњевић.
Кратак поглед на званичну страницу Управе за индиректно опорезивање опет је демантовао Бадњевића. Тамо је још јуче стајао, свега десетак дана свјеж обавезујући позив привредницима да приликом пријаве пореза користе електронску потврду иако је нелегална. Страница је данас празна, позив волшебно уклоњен. Да ли је Управа поступила по рјешењу о трајној забрани Агенције за заштиту личних података или је само неуспио покушај да се прикрије доказ како привредници или бар већина њих, ипак не користе незакониту насилну „дигитализацију“, порез не плаћају помоћу нелегалног електронског потписа, а систем ипак функционише!? Шта је по сриједи руководство Управе се не оглашава. Директор Зоран Тегелтија, кажу у његовом кабинету, на годишњем одмору. На телефонске позиве не одговара! Зато одговара Петар Ковачевић, бивши директор Агенције за заштиту личних података. Упозорава – овдје ради ко шта хоће.
- Једини надлежан за пријем захтјева јесу МУП-ови као за издавање личне карте, а онда они то достављају ИДДЕЕА и они израђују личне карте као и све остало и електронски потпис - истакао је Ковачевић.
Практично утискује или штампа већ обрађене податке, али их не обрађује, што је задатак МУП-ова – ентитетских, кантоналних и Брчко дистрикта.
- Њен задатак јесте да штампа документе а ми радимо сав остали посао и то није било упитно све ове године до тренутка када је неко кроз дигитализацију и електронски потпис покушао да нападне електронски суверенитет институција Републике Српске - навео је министар унутрашњих послова Српске Жељко Будимир.
Владавина права" је одавно обесмишљена синтагма у БиХ и нисмо је обесмислили ми из Републике Српске, него плејаде унитариста, странаца и других беспризорних ликова којима је основна идеја растакање и нестанак Републике Српске, порука је Милорада Додика.
- Нема те "дигитализације" под чијом паролом треба допустити неовлаштену обраду личних података грађана Републике Српске (а ни ФБиХ), произвољно тумачење надлежности и имплементацију интерних правила управних организација које немају законски основ. То није дигитална трансформација - то је правна импровизација и хајдучија. А, Бога ми, и криминал. Дакле - само напријед у растурању ове државе кад сте се већ за то одлучили. Нећемо вам сметати, али ни допустити што сте намјерили тако замазани и подмазани којекаквим фондовима - јасан је Додик.
Порука је јасна, безакоње и вануставно дјеловање у Српској неће проћи. У Федерацији, све ово, некажњено пролази. Тамо је Бадњевић под Фортиним окриљем, већ формирао више од 50 регистрационих канцеларија. Умјесто овлаштених и безбједносно провјерених службених лица у МУП-овима, неовлаштени ИДДЕЕА намјештеници примају и обрађују личне податке и дигитализују потписе. А гдје све ти подаци "завршавају", ако већ не интересује надлежно правосуђе, можда је вријеме да забрине власнике, односно грађане!
