Раст просјечне плате у Српској резултат активности Савеза синдиката са Владом Српске

Овај значајнији раст просјечне нето плате резултат је преговора и договора Савеза синдиката Републике Српске и гранских синдиката буџетских и фондовских корисника са Владом Републике Српске о повећању плата за око 72.000 запослених буџетских и фондовских корисника од априла 2026. године.
Наиме, уговорен је раст плата за запослене од 01. априла и то 10 одсто службеницима и намјештеницима у МУП-у Српске и главним медицинским сестрма са ВСС. Седам одсто уговорен је раст плата љекарима и специјализантима.
Уговорен је раст плата од пет одсто запосленима у основним и средњим школама, ђачким домовима, специјалним и умјетничким школама, запосленима у установама културе, запосленима у високом образовању и студентском стандарду, запосленима у правосуђу (осим носилаца правосудних функција), запосленима у органима управе, запосленима у јавним службама, као и осталим запосленим у јавним здравственим установама.
Три одсто уговорен је раст плата директорима здравствених установа, замјеницима, помоћницима и савјетницима.
Здравствени додатак од 250 КМ добиће здравствени радници (љекари, доктори стоматологије, медицинске сестре и техничари, лабораторијски техничари, радиолошки техничари и сл.), као и здравствени сарадници који учествују у пружању здравствених услуга (клинички психолози, социјални радници у здравству, биохемичари, логопеди и сл.)
