Израел разумије и цијени напоре Републике Српске за очувањем идентитета и уставних надлежности (ФОТО/ВИДЕО)

Успостављање још чвршће сарадње између институција Републике Српске и Израела, као и наставак редовних политичких консултација, били су у фокусу разговора српског члана Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић са израелским премијером Бењамином Нетанијахуом.
Израел показује изузетно разумијевање за позицију Републике Српске и њене напоре да очува свој идентитет и уставне надлежности, каже Цвијановић.
View this post on Instagram
- Рекла бих да је можда круна ових састанака био је данашњи овај састанак са премијером Нетанјахуом, јер смо такође разматрали могућност за унапређење и проширење сарадње, што је важно за нас, између наших министарстава у Влади Републике Српске са ресорним министарствима у Влади Израела. Такође, наше политичко разумијевање је на веома високом нивоу, опредијељени да тако и задржимо - рекла је Цвијановићева.
Prime Minister Benjamin Netanyahu met today, at his office in Jerusalem, with member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Željka Cvijanović. pic.twitter.com/ynciI6eaAA
— Prime Minister of Israel (@IsraeliPM) June 22, 2026
Значајни састанци били су и са предсједником Кнесета Амиром Оханом, као и са шефом дипломатије Гидеоном Саром. Ту је било ријечи и о проблемима са којима се Српска суочава унутар БиХ.
- Оно што посебно радује јесте чињеница да је Израел спреман увијек да брани оно што су интереси Републике Српске, знајући да оно што ради за Републику Српску није никада на штету неких других, да покушава да се ствари доведу у ред, да су свјесни да смо 30 година скоро, мање-више, у неком нереду да живимо. Била је ово прилика да и ја кажем да просто морамо тражити неку нову формулу, да у тој новој формули морамо да обезбиједимо пуну једнакост свих конститутивних народа - навела је она.
Истовремено, салве критика због њене најновије посјете Израелу стигле су из политичког Сарајева. Поручила је да она у име Републике Српске штити интересе грађана који су јој указали повјерење.
View this post on Instagram
- Ја сам у име Републике Српске изабрана у Предсједништво Босне и Херцеговине. Сасвим легитимно и сасвим одговорно могу да говорим о оном -што су интереси Републике Српске. Понајвише, ја морам и да их браним у Предсједништву. И на тај начин, дакле, и представљам Републику Српску. Ја не знам зашто они негодују, овдје свако зна и на сваком другом мјесту, вјерујте, какве су позиције Сарајева, какве су позиције Бањалуке. Ја то не морам да истичем посебно, ја те разлике не морам ни да показујем, тачно се зна, погледајте било које глобално питање - додала је Цвијановићева.
View this post on Instagram
Током вишедневне посјете Израелу састала се и са предсједником Исаком Херцогом. Заједничка оцјена је да постоји простор за даље јачање веза Републике Српске и Израела.
