Инспекторат: Послодавци да заштите раднике који раде на отвореном

- Рад на отвореном на високим температурама може довести до пада концентрације, чиме се повећава ризик од повређивања радника, апелујемо на послодавце да искористе могућност прерасподјеле радног времена - наводе из Инспектората.
Како је појашњено, послодавац може организовати рад у фазама, у јутарњим и вечерњим часовима и примијенити низ организационих мјера како не би дошло до оболијевања запослених.
- Мјере као што су ротација послова, избјегавање рада у најтоплијем дијелу дана /од 11.00 до 15 часова/, чешће паузе уз обезбеђивање великих количина течности, организовање рада у смјенама или увођење додатне радне снаге код екстремних услова и слично, значајно доприносе смањењу ризика - наводи се у саопштењу.
У Инспекторату наводе да безбједно радно мјесто треба да буде приоритет послодаваца и радника, те наглашавају да добра заштита на раду повећава продуктивност, а самим ти и конкурентност послодавца, те доприноси остваривању пословних планова и циљева.
- Живот, здравље и очување радних способности радника, вриједности су од посебног интереса које директно утичу на привредни развој цијелог друштва. Неопходно је континуирано радити на препознавању и спречавању ризика који се могу јавити на раду - истичу у Инспекторату Републике Српске.
