latinica  ћирилица
15/06/2026 |  07:13 ⇒ 08:12 | Аутор: ТАНЈУГ

Трамп: Споразум с Ираном омогућиће да пролаз кроз Ормуз буде трајно бесплатан

Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће споразум који је постигао са Ираном "на крају обезбиједити да пролаз кроз Ормуски мореуз буде трајно бесплатан".
Доналд Трамп (фото: EPA/JIM LO SCALZO) -
Доналд Трамп (фото: EPA/JIM LO SCALZO)

Трамп је у телефонском интервјуу за Њујорк тајмс истакао поновно отварање тог виталног пловног пута као кључно достигнуће споразума.

Амерички предсједник је рекао да ће поново покренути војне нападе ако Иран не постигне коначни нуклеарни споразум са САД.

Трамп је такође упозорио да ће он, ако нуклеарни споразум пропадне, учинити Сједињене Америчке Државе "чуваром Блиског истока" у замјену за 20 одсто прихода региона.

Рекао је и да је, упркос приговорима премијера Бењамина Нетањахуа, спасао Израел од нуклеарног уништења.

Премијер Пакистана Шехбаз Шариф саопштио је синоћ да су САД и Иран постигли мировни споразум и да су обје стране прогласиле тренутни и трајни прекид војних операција на свим фронтовима, укључујући и Либан.

Трамп је касније на мрежи Трутх Социал након постизања споразума навео да је одобрио слободно отварање Ормуског мореуза и тренутно уклањање поморске блокаде Сједињених Држава.