Mtel baner
latinica  ћирилица
08/06/2026 |  07:37 ⇒ 08:35 | Аутор: ТАНЈУГ

Кинески предсједник Си допутовао у посјету Сјеверној Кореји (ВИДЕО)

Кинески предсједник Си Ђинпинг допутовао је авионом у Пјонгјанг у посјету Сјеверној Кореји, прву од 2019. године, пренијели су данас кинески државни медији.
Сусрет Ким Џонг Уна и Си Ђинпинга, архива (Фото: EPA/XINHUA) -
Сусрет Ким Џонг Уна и Си Ђинпинга, архива (Фото: EPA/XINHUA)

Кинеском лидеру приређен је свечани дочек на аеродрому у Пјонгјангу уз војне почасти и транспаренте на којиме је између остало писало "Живјело нераскидиво пријатељство између Северне Кореје и Кине", преноси агенција Синхуа.

Кинески лидер изјавио је да се односи између Кине и Демократске Народне Републике Кореје (ДНРК) налазе на новој историјској почетној тачки и да се суочавају са новим развојним могуц́ностима и изазовима.

Напомињући да је одржавање, учвршћивање и развој односа између Кине и Северне Кореје увијек била непоколебљива политика КПК и кинеске владе, Си је рекао да је Кина спремна да сарађује са Сјеверном Корејом како би усмјеравала билатералне односе и одржавала односе Кине и Сјеверне Кореје у току са изазовима времена.

Дан уочи посјете кинеског предсједника сестра сјевернокорејског лидера Ким Јо Џонг изјавила је да њена земља никада неће одустати од свог нуклеарног програма и поручила да да ће наставити да шири свој атомски арсенал, пренијела је раније сјевернокорејска државна медијска агенција КЦНА.

Она је рекла да Сјеверна Кореја неће толерисати никакву пријетњу оцијенивши да су амерички захтјеви за денуклеаризацију Сјеверне Кореје "анахрони сан", пренио је раније Скај њуз.

Ким Јо Џонг је навела да су "лажне" тврдње Вашингтона да су се током мајског самита кинески лидер Си и амерички председник Доналд Трамп сагласили да је денуклеаризација Сјеверне Кореје заједнички циљ.