Mtel baner
latinica  ћирилица
21/05/2026 |  10:33 ⇒ 11:55 | Аутор: РТРС

Фестивал науке у Бањалуци - циљ приближити практично знање, експерименте и науку средњошколцима

У Бањалуци је почео 14. Фестивал науке, у организацији Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске и два јавна универзитета.
Минић на 14. Фестивалу науке - Фото: Уступљена фотографија
Минић на 14. Фестивалу наукеФото: Уступљена фотографија

Фестивал се одржава на двије локације – у Кампусу Универзитета у Бањалуци и на Природно-математичком факултету, гдје ће посјетиоци моћи да виде и учествују у више од 100 експеримената и радионица.

У једној од радионица, на свечаном отварању фестивала, учествовао је и Саво Минић.

- Циљ нам је да основцима и средњошколцима приближимо практично знање, експерименте и науку, како би и сами осјетили да постају дио научног свијета - поручио је премијер Минић.

Више од 100 експеримената, научних демонстрација и радионица очекује посјетиоце током два дана Фестивала. 

Минића је на доласку на фестивал дочекао робот.

- Будућност је стигла! Дочекао ме робот на отварању 14. Фестивала науке - каже Минић.

Премијер је на овом фестивалу испробао ефекат пламена - научни експеримент, који је привукао пажњу посјетилаца. 

      View this post on Instagram

A post shared by RTRS (@rtrsvijesti)

Да би се ишло у корак са саврменим свијетом влада улаже и значајна средства у у инфраструктуру и научно истраживачки рад. Ребалансом буџета, ове године, тра средства ће бити и значајнија.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Драга Мастиловић рекао је да ће Влада Српске наредне године издвојити вишеструко већа средства за науку, јер је она предуслов за технолошки развој Републике.

Мастиловић је истакао да ће млади у Републици Српској бити окосница научно-технолошког развоја Српске, те да су Влада и сви други обавезни да им за то створе услове.

Он је нагласио да је циљ Фестивала науке да омладини представи науку и да схвате да она није баук, већ нешто занимљиво.

- Због тога сваке године организујемо Фестивал науке. У наредном периоду Република Српска ће имати значајна улагања и биће веома посвећена науци - рекао је Мастиловић.

И ове године се очекује више хиљада посјетилаца, највише, ученика основних и средњих школа, а све госте на улазу дочекао је робот.