Mtel baner
latinica  ћирилица
17/05/2026 |  19:37 ⇒ 21:18 | Аутор: РТРС

Хоће ли опозиција из Српске поново пружити руку спаса "Тројки" из Сарајева? (ВИДЕО)

Однос сарајевске Тројке и опозиције из Републике Српске представља повремени, тактички пакт без чврсте идеолошке основе. Сарадња се углавном активира у кризним моментима када Тројка тражи руку за спас. Може ли их спасити раштимовани опозициони блок у Републици Српској? НИП-ов Денис Звиздић томе се нада, јер кад је изгубио наду у "странце", Мајкла Марфија и Кристијана Шмита прије свих, опозицији у Српској поручује да им је посао да Милорада Додика пошаљу у политичку пензију.
Опозиција из Српске и сарајевска Тројка - Фото: РТРС
Опозиција из Српске и сарајевска ТројкаФото: РТРС

Прије годину дана, с циљем да свргну све кадрове владајуће коалиције из Републике Српске са позиција у БХ институцијама сарајевска "Тројка" са опозиционим СДС-ом , ПДП-ом и Листом за правду и ред потписала је тзв. "Платформу за мир, стабилизацију", … која је остала мртво слово на папиру. Покровитељ је наравно био самозвани високи преставник Кристијан Шмит, али након што ће попут бившег америчког амбасадора Мајкла Марфија из БиХ узети карту у једном правцу, Сарајеву је опозиција Републике Српске посљедња нада.

- Сада Денис Звиздић издаје ферман опозицији из Републике Српске да они покушају да иду у још једну самоубилачку мисију напада на Српску и на представнике Српске. И Звиздић и Дино Конаковић и њихова политичка странка већ је отишла у политичку пензију и то управо захваљујући Милораду Додику, његовом послу и његовим резултатима - истакао је Радован Ковачевић, делегат у Клубу Срба у Дому народа БиХ.

Тврдња опозиције да је СНСД коалициони партнер Тројке одавно је неутемељена, јер управо захваљујући опозицији из Српске у Представничком дому БиХ Тројка може да прогура многе своје намјере, попут смјена српских министара. Ипак недоречено, Дом народа БиХ и даље брани интересе Републике Српске. Признали то или не, опозиција Српске узда се у подршку бошњачког бирачког тијела и наравно у нове изборне технологије.

- Та злоупотреба изјава из Федерације, како би се огадила опозиција народу у Републици Српској, мислим да је непримјерена - рекао је Ненад Вуковић, делегат у Клубу Срба у Дому народа БиХ.

О непримјереној злоупотреби, како је Вуковић назва, заиста ће пресуђивати бирачи, као и недавно, када су и поред свих покушаја манипулација изборног процеса на вандредним изборима за предсједника РС изабрали Синишу Карана, кандидата СНСД. Раштимовани опозициони оркестар из Српске и федерална Тројка до сада су само свједочили властитим поразима …

- Уколико ствари посматрате из перспективе Дениса Звиздића, сигурно за политичког противника не желите да имате неког кога не можете политички контролисати. С друге стране, опозиција уз Републику Српску у стању у кавом се налази често је окренута против властитих интереса и идеалан је партнер за којег Звиздић очигледно навија - истакао је Дамир Сакић, правник из Сарајева.

О укрупњавању бошњачког политичког корпуса у Републици Српској казује и фебруарски споразум са појединим сарајесвким странкама о заједничком наступу у Српској. Иако је попут Платформе о сарадњи са опозицијом из Српске такође идеолошки неутемељен, свакако није за занемарити и јасно упућује бошњаке у Српској како и за кога да гласају на предстојећим изборима у октобру.