latinica  ћирилица
21/04/2026 |  12:20 ⇒ 12:25 | Аутор: ТАНЈУГ

Нетанјаху: Рат против Ирана је спречио "још један Холокауст"

Израелски премијер Бењамин Нетанјаху изјавио је данас да је рат против Иран спречио "још један Холокауст" над Израелом и Јеврејима.
Бењамин Нетанјаху (Фото: EPA/MARC ISRAEL SELLEM / POOL) -
Бењамин Нетанјаху (Фото: EPA/MARC ISRAEL SELLEM / POOL)

Он је то рекао на церемонији Дана сећања на Херцловој гори и додао да је Иран настојао да уништи Израел нуклеарним оружјем и хиљадама балистичких ракета, пренео је Тајмс оф Израел.

- Да нисмо одлучно дјеловали, имена Натанз, Фордо и Исфахан су се можда придружила Аушвицу, Мајданеку и Треблинки - рекао је Нетанјаху, алудирајући на иранска нуклеарна постројења и нацистичке логоре из Другог светског рата.

Он је додао да се то није догодило "јер је Израел заједно са својим великим савезником, Сједињеним Америчким Државама, унапријед демонтирао ту машинерију уништења" и уклонио непосредну егзистенцијалну пријетњу.

Нетањаху је рекао да је циљ кампање да се осигура да "спасилачка линија јеврејског народа никада не буде прекинута".

Он је у свом обраћању истакао и заједништво различитих заједница у Израелу, наводећи примјер погинулог друзског подофицира у јужном Либану прошлог мјесеца.

- Јевреји и Друзи, раме уз раме - заједно са хришћанима, муслиманима, бедуинима и Черкезима, сви уједињени у виталној мисији - рекао је Нетанјаху.