latinica  ћирилица
12/04/2026 |  19:04 ⇒ 21:51 | Аутор: Агенције

Орбан признао изборни пораз, предност Тисе недостижна

Лидер Фидеса Виктор Орбан признао је пораз на данас одржаним парламентарним изборима у Мађарској и послије 16 година спреман је да оде са власти. Резултати које је објавила Национална изборна комисија показују да је предност опозиционе странке Тиса, на чијем је челу Петар Мађар, недостижна у односу на до сада владајући Фидес. Изборе обиљежила рекордна излазност – до 18.30 на биралишта је изашло 77,8 одсто гласача, што је за око 12 процената више него прије четири године.
Избори у Мађарској (Фото: EPA/CSABA KRIZSAN HUNGARY OUT) -
Избори у Мађарској (Фото: EPA/CSABA KRIZSAN HUNGARY OUT)

Пребројано 72,44 одсто гласова у Мађарској – Тиси 138, Фидесу 54 мандата

Мађарска опозициона странка Тиса би, према тренутном стању након 72,44 одсто гласова, требало да добије 138 мандара у Парламенту Мађарске, саопштено је из Националне изборне комисије.

Парламентарни избори у Мађарској, резултати на 72,44% (фото: vtr.valasztas.hu)

Према тренутним подацима, владајућа странка Фидес добија 54 посланичких мјеста.

Преостала посланичка мјеста ће највјероватније бити додијељена покрету Наша домовина.

Пребројано 60,24 одсто гласова – Тиси 136, Фидесу 56 мандата

На основу 60,24 одсто пребројаних гласова странка Тиса освојила је 136 мандата, док је владајући Фидес добио 56 мандата, показују подаци објављени на сајту Националне изборне комисије.

Парламентарни избори у Мађарској, резултати на 60,24% (фото: vtr.valasztas.hu)

Седам мандата ће, према до сада пребројаним гласовима, освојити странка Ми Хазанк.

Орбан: Служићу Мађарској из опозиције

Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је да је резултат избора јасан и честитао је Тиси на побједи.

Поручио је да ће Мађарској служити из опозиције.

Мађар: Виктор Орбан нам је телефоном честитао победу

Лидер странке Тиса Петер Мађар је у објави на Фејсбуку навео да му је лидер Фидеса Виктор Орбан телефоном честитао на побједи.

- Премијер Виктор Орбан нам је телефоном честитао побједу - навео је Мађар у објави.

Пребројано 45,71 одсто гласова у Мађарској – Тиси 135, Фидесу 57 мандата

Мађарска опозициона странка Тиса ће, према дјелимичним резултатима након 45,71 одсто пребројаних гласова, освојити 135 мандата у Парламенту Мађарске, саопштено је из Националне изборне комисије.

Парламентарни избори у Мађарској, резултати на 45,71% (фото: vtr.valasztas.hu)

Према тренутним резултатима, владајућа странка Фидес освојиће 57 мандата.

Покрет Наша домовина би, према тренутним резултатима, освојио седам посланичких мјеста.

Пребројано 29,31 одсто гласова у Мађарској – Тиси 132, Фидесу 59 мандата

На основу 29,21 одсто пребројаних гласова опозициона странка Тиса Петета Мађара освојила је 132 мандата, док је владајући Фидес Виктора Орбана добио 59 мандата у мађарском парламенту, наведено је на сајту Националне изборне комисије Мађарске.

Парламентарни избори у Мађарској, резултати гласања (фото: vtr.valasztas.hu)

Стижу први резултати избора у Мађарској

На основу 14,72 одсто пребројаних гласова опозициона странка Тиса Петера Мађара освојила је 125 мандата, док је владајући Фидес Виктора Орбана добио 65 мандата у мађарском парламенту, наведено је на сајту Националне изборне комисије Мађарске.

Парламентарни избори у Мађарској, резултати гласања (фото: vtr.valasztas.hu)

Броје се гласови, према првим резултатима Тиса води у броју мандата

На основу 6,56 одсто пребројаних гласова опозициона странка Тиса освојила је 110 мандата, док је владајући Фидес добио 71 мандат у мађарском парламенту.

Тренутно, Тиса боље стоји у гласању по изборним јединицама, док листа Фидеса води у гласовима по пропорционалном систему.

Шеф Орбановог кабинета: Избори су били демократски, вјерујемо да ће Фидес имати већину

Шеф кабинета Виктора Орбана Гергељ Гуљаш рекао је да је рекордна излазност на данашњим изборима резултат великих напора владајуће странке Фидес и да су избори били демократски, јавља Ројтерс.

- Радује нас што ће следећи сазив парламента имати овакав снажан демократски мандат - поручио је Гуљаш и додао да верује да ће Фидес имати већину.

Мађар: Оптимистични смо у вези са резултатом, Мађари поново исписали историју

Лидер странке Тиса Петер Мађар изјавио је да је оптимистичан у вези са резултатом и да рекордна излазност показује да је гласало више од шест милиона Мађара, као и да су ове изборе схватили као важне.

Поручио је и да су Мађари поново исписали историју, преноси Ројтерс.

---

У Мађарској су одржани парламентарни избори. До 17 часова на биралишта је изашло 74,23 одсто гласача, што је за око 12 процената више него прijе четири године.

Према анкетама јавног мњења главни ривали су странка Фидес актуелног мађарског премијера Виктора Орбана и проевропска странка Тиса, коју предводи Петер Мађар.

На изборима, који се одржавају у 106 изборних јединица, бира се 199 посланика Народне скупштине Мађарске.