latinica  ћирилица
04/04/2026 |  08:19 ⇒ 11:43 | Аутор: РТРС

Франо Јехуда: Израел се налази на бранику хришћанских вриједности у Европи (ВИДЕО)

Израелски народ се тренутно налази на бранику хришћанских вриједности у Европи и народ који се бори за слободу у свијету. Јевреји славе свој осмодневни празник Песах који подсјећа на ослобођење из египатског ропства, а у овом моменту Израел пролази кроз модерну епизоду изласка из неке врсте модерног медијског и пропагандног ропства, рекао је Франо Јехуда Коломонос Мартинчевић.
Франо Јехуда Колономос Мартинчевић - Фото: РТРС
Франо Јехуда Колономос МартинчевићФото: РТРС

Како каже, ситуација на Блиском истоку се рефлектује и на оне народе који су повезане са одређеним етничким групацијама у БиХ.

- Из БиХ долази необјективна критика Израела гдје неки себи узимају за право да буду судије једног геополитичког процеса и који прате тренд сегментације Израела у односу на оно шта је главни проблем само зато што је то популарно у свијету. Српски народ и израелски народ дијеле судбину са историјског аспекта осуђивања и нападања на оно што је у ствари борба за властити опстанак, егзистенцију и слободу - истиче Мартинчевић у нашем Јутарњем програму.

Мартинчевић истиче да у БиХ постоји приближавање и симпатије идеји глобалног ислама и да у томе рачунају на подршку у међународном смислу јер и у Европи постоји таква клима.

- Одређене политичке структуре у Сарајеву су се приближиле екстремизму и глобалном исламу кроз отворену подршку Ирану. Имамо памфлете, слике Ајатолаха излијепљене по Сарајеву на мјестима јавним, што очигледно показује једну политичку, али исто тако и друштвену подршку режиму који видимо какве ствари ради већ скоро 50 година - додаје Мартинчевић.

Он истиче да је пропаганда најбоље оружје и да су универзитети на западу, љевичарске владе, којекакве владине организације, Демократска партија у Америци, донијели једну струју која је превладала овдје код нас на Балкану и у БиХ и у задњих 30 година транзиције оставила несагледиве посљедице.

- Републику Српску, српски народ, хрватски народ у БиХ је довела у једну ситуацију да смо постали практично неко ко је захваљујући једној страшној пропаганди, постали као подстанари у својој властитој кући. То не може да значи сутра једну заједничку уколико нисмо сви равноправни, уколико сви немамо на исти начин уплив у оно што је битно, у иституционалном одлучивању и геополитичком позиционирању - истакао је Мартинчевић.

Мартинчевић је додао да прихватањем исламских радикалних идеја и гурањем тога кроз медијски етер и кроз политичке институције и наратив који долази са федералне муслиманске стране, ствара се атмосфера непомирљивости, исто као и на Блиском истоку.

- Нажалост, може лако доћи до одређених ствари које неће бити пријатне никоме. Ја се надам искрено да неће никада доћи до било каквог сукоба јер западни свијет и Европска унија немају интерес да овдје дође до ескалације сукоба, као што немају ни наше сусједне државе за које смо ми изузетно повезани, а то су Србија и Хрватска - закључио је Мартинчевић.