latinica  ћирилица
02/04/2026 |  12:55 | Аутор: СРНА

Буџет за јануар и фебруар имао дефицит од 81,6 милиона евра

Буџет Црне Горе имао је дефицит од 81,6 милиона евра за прва два мјесеца ове године, док је у истом периоду 2025. године мањак износио 32 милиона евра, наведено је у извјештају о реализацији буџета.
Црна Гора - Фото: РТРС
Црна ГораФото: РТРС

У јануару и фебруару враћени су стари дугови од 43,3 милиона евра, купљене хартије од вриједности за 14,6 милиона евра и дате позајмице од 1,9 милиона евра, тако да је укупни дефицит био 141,5 милиона евра.

Овај мањак је покривен кориштењем новца из депозита у износу од 120,7 милиона евра, који је настао од прошлогодишњих задужења, новим задужењем од 17,3 милиона, те по основу примитака од отплате кредита и средстава пренесених из претходне године у износу од 3,4 милиона.

Издаци буџета за прва два мјесеца износили су 436,2 милиона евра, док су били планирани у износу од 527 милиона евра.

Да су реализовани сви планирани расходи, укупан дефицит би износио 172,4 милиона евра, док би укупно недостајала 232,3 милиона евра.

За исплату пензија у јануару и фебруару било је потребно 136,5 милиона евра, што је за 1,9 милиона мање од планираног, а за 8,1 милион више у односу на исти период прошле године.

У прва два мјесеца приход од доприноса за пензијско и инвалидско осигурање износио је 45,5 милиона евра, односно дефицит Фонда ПИО био је 91 милион евра.

С обзиром да је држава гарант исплате пензија, недостајући новац је обезбијеђен из других буџетских прихода.